FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Kedves Képviselőtársaim! A kormány az elmúlt évek során számos intézkedést tett a hazai szakképzés megújításának érdekében. A képzési kínálatot a munkaerőpiaci igényekhez igazította, életszerűbbé tette a képzési formákat, bevezette a duális képzést, létrehozta a szakképzési centrumokat, a szakképzésben tanulók ösztöndíjrendszerét, valamint komoly lépéseket tett a digitalizáció irányába is.

A változások egyben a szakképzés és a gazdaság közötti szoros kapcsolat fenntartását is szolgálják, továbbá lehetővé teszik a szakképzés rendszerének gazdasági elvárásokat rugalmasan követő működését, a munkaerőpiaci igényekhez igazodó képzési struktúra fenntartását.

(19.50)

Az intézkedések sikerre vezettek, amit mi sem bizonyít jobban, mint az általános iskola után a szakképzést választók száma: jelenleg tízből hatan döntenek a szakképzés mellett. A technikumokban pedig többszörös a túljelentkezés, ami a legnépszerűbb iskolatípussá vált hazánkban. A 2023. év olyan sikereket hozott, amelyekre mindannyian büszkék lehetünk. A „szakmák Európa-bajnoksága” versenyen Európa-bajnok, a szakképzett fiatalok elhelyezkedési esélyeit vizsgáló OECD által készített jelentésben világbajnoki bronzérmes lett a magyar szakképzés.

Szakmunkásaink hazai és nemzetközi eredményei tehát arról tanúskodnak, hogy kiváló pedagógusok, oktatók, szakemberek végzik a felkészítésüket. A szakképző intézményekben folyó szakmai oktatás színvonalának további emeléséhez, hatékonyságának növeléséhez meghatározó módon járult hozzá a szakképzésben dolgozó oktatók foglalkoztatási kereteinek átalakítása, rugalmasabbá tétele, de nem feledkezhetünk meg a szakképzésben dolgozók bére versenyképességének megtartásáról sem.

Tisztelt Államtitkár Asszony! A fentiekre tekintettel kérdezem: mit tesz, illetve mit tett a kormány a szakképzésben dolgozók béremelése érdekében? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage