DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Több témát érintett, igyekszem sorra venni őket, először is a járvánnyal kapcsolatos felvetéseit.

Arra lettem figyelmes, hogy a járvány idején ilyen vehemenciával nem merték megkérdőjelezni az oltások hatékonyságát, illetve a kijárási korlátozások jelentőségét. Azt szeretném önnek elmondani, hogy amikor a legélesebb volt a helyzet, akkor a kijárási korlátozások, illetve az oltások életeket mentettek. Sajnálom, hogy megint felülnek arra a vonatra, amely abba az irányba fut, hogy kétségbe vonják ezeknek a jelentőségét. Sajnos ezzel egy rendkívül felelőtlen közösséghez tartoznak. Azzal nem vagyok tisztában, hogy Olaszországban milyen eljárás van, de azt tudom, hogy Magyarországon az oltások életeket mentettek.

Ami az ukrán kérdést illeti: ennek több vonatkozása van. Abban talán egyetértünk, hogy nem szeretnénk közelebb kerülni ehhez a háborúhoz, tehát akármekkora rajtunk a nyomás, nem szeretnénk fegyvert küldeni. Ami pedig a költségvetési vonatkozásokat illeti: komoly eredménynek tartom, hogy sikerült elérni, hogy ha érkeznek uniós támogatások Ukrajnának, akkor legyen évenkénti vita arról, hogy ezt hogyan költik el. Mert az nem megy, hogy akár hét éven keresztül mindenféle felülvizsgálat alapján uniós adófizetői pénzek érkezzenek Ukrajnába, miközben fel sem lehet tenni a kérdést, hogy azokat vajon hogy költik el.

Ami az agrárvonatkozásokat illeti: ennek van két fontos alterülete. Az egyik az, hogy megnyitották az uniós piacokat az ukrán gabona előtt. Ez lenyomta az árakat, és önnek sem kell részleteznem, hogy ez milyen következményekkel járt a kelet-európai piacokon  elsősorban a kelet-európai piacokon  úgy, hogy miközben azt mondták, az éhező afrikaiaknak kell ezeket a szállítmányokat biztosítani, aközben ezek a gabonaszállítmányok végül Kelet-Európában ragadtak, rendkívül nehéz helyzetbe hozva a kelet-európai gazdákat. Ennek a következményei még Nyugat-Európában is érezhetők voltak. Nem véletlenül vonultak német gazdák tömegei rég nem látott létszámmal a berlini utcákra.

Egy másik vonatkozása ennek a génmódosított élelmiszerek ügye. Egyrészt Brüsszelben elkezdték fellazítani a génmódosított élelmiszerekre vonatkozó szabályozást, aminek az is jelentősége, hogy az ukrán gabona jelentős része génmódosított. Mi erre nemet mondunk. A kormány álláspontja ezzel kapcsolatban világos, úgyhogy itt még tovagyűrűző vitákra számíthatunk.

(9.30)

Ami a vendégmunkások kérdését illeti, értem én, hogy megpróbálnak úgy tenni, minthogyha nem szavaztunk volna a parlamentben egy szigorító törvényről, de attól még ez a helyzet. A vendégmunkásokra vonatkozóan Európában Magyarországon van a legszigorúbb szabályozás. (Rétvári Bence: Így van.) Csak engedéllyel lehet munkát vállalni, kezdjük itt; ez elejét veszi annak, hogy úgy összekeveredjenek a migrációs népvándorlási kérdések a külföldiek munkavállalásának kérdésével, ahogy azok összekeverednek például Nyugat-Európában. Tehát csak engedéllyel lehet munkát vállalni; csak meghatározott időtartamra lehet munkát vállalni, és ha egy munkáltató nem tartja be ezeket a szabályokat, akkor szigorú hatósági fellépésre számíthat. Ha van önöknek arról tudomása, hogy bárhol jogszabálysértés történt, akkor vessék fel! Egy dologban biztosak lehetnek: hogy a magyar hatóságok a legnagyobb eréllyel fognak ez ellen fellépni.

És egy fontos alapelvre szeretném felhívni a figyelmét, arra, hogy csakis akkor lehet külföldi munkavállalót alkalmazni egy magyarországi vállalatnál, ha arra nem találtak magyar munkavállalót. Ez egy olyan alapelv, amelyet ön, érdekes módon, kihagyott a felszólalásából.

Ami pedig a gödi akkumulátorgyárat illeti: a miniszterelnök tegnap arról adott tájékoztatást, ő is tájékoztatást adott arról, amit ön is nagyon jól tudhat, hogy a gödi polgármester feljelentést tett az ügyben, mert vagy arról van szó, hogy környezetkárosítás történt, vagy arról, hogy rémhírterjesztéssel állunk szemben. Az nagyon nem mindegy, úgyhogy várjuk meg a vizsgálat végét!

Azt azért sajnálom, hogy kialakult itt egy kórus, amely arról szólt, hogy magyarországi beruházásokat támadnak, például az akkumulátorgyárakat, jól érthetően külföldi elvárásoknak megfelelően, és úgy látszik, hogy önök ehhez a kórushoz csatlakoznak. (Z. Kárpát Dániel: Nem adóznak! Az a baj, hogy nem adóznak ezek a cégek rendesen, alig fizetnek adót!  Arató Gergely, miközben elfoglalja helyét: Jókor jöttem be, úgy látom.) Láttunk már olyan szélsőjobbról indult pártot, amely végül betagozódott a baloldalba; azt is láttuk, mi lett ennek a következménye. Ne járják ezt az utat! Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage