SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az ökológiai katasztrófa elkerülésére a legbiztosabb megoldást a természetalapú megoldások kínálják. A természet helyreállítása vagy a biodiverzitás növelése nem az állítólag önökre erőltetett woke-ideológia újabb vadhajtása lenne, hanem egy racionális szükségszerűség, ami a gyerekeink jövőjéről szól. Ezért rendkívül fontos, hogy az EP megszavazta az első kötelező erejű uniós jogszabályt a leromlott ökoszisztémák helyreállításáról.

Immár az uniós jog része, hogy a tagállamoknak 2030-ra vissza kell állítaniuk a jó ökológiai állapotot a rendelet alá tartozó élőhelyek, erdők, gyepek, vizes élőhelyek legalább 30 százalékán, 2050-re pedig a 90 százalékán  ebben 2030-ig elsőbbséget élveznek a Natura 2000-területek , és a tagállamoknak arról is gondoskodni kell, hogy a már regenerálódott élőhelyeken megakadályozzák az állapotromlást.

Mindennek tudatában, ha lehet, még siralmasabb, hogy az önök kormánya továbbra is következetesen gátolja a fenntarthatósági törekvéseket. Így volt már ez ennek a jogszabálynak az elfogadása során is, mert a fideszes EP-képviselők a nagyüzemi mezőgazdasági lobbival karöltve, ahogyan szokták, rendre gyengíteni próbálták ezt a természet helyreállításáról szóló jogszabályt. Kikerült a csomagból például az iparszerű nagyüzemi mezőgazdaság, vagyis itthon az önök agrároligarchái által okozott károk mérséklése, és nincs benne végül az elfogadott szövegben az igazságszolgáltatási eszközök közvetlen igénybevételének a lehetősége sem. Ez az önök káros lobbijának a következménye.

Hogy ez miért nagy baj, ezt éppen az önök hazai gyakorlata mutatja az akkumulátorgyárak és az akkumulátorhulladék-feldolgozó üzemek körüli botrányok kapcsán. Az önök akkumulátorstratégiája nemcsak a településeken élők életminőség-romlását jelenti, mértéktelen energia- és vízigényt, mérgező anyagok környezetbe juttatását, hanem súlyosbítja a hazai természetvédelem válságát is.

Gödön például védett növények Natura 2000-es élőhelyét tette tönkre Mészáros Lőrinc cége amiatt, hogy a gödi akkumulátorüzem vízellátását kiépítse. Iváncsán szintén Natura 2000-es élőhelyen építenek utat a gyárterület miatt, és a komáromi akkugyár miatt pedig veszélyeztetik a tatai karsztvidék vízellátását. Tehát ma Magyarországon az önök akkumulátoripari stratégiája teszi tönkre a természetet és akadályozza a természetvédelmet. Legutóbb például Sárbogárdon láttuk, hogy a gyanú szerint illegális akkuhulladék-lerakás történt, és a kormány mindaddig nem volt hajlandó tudomást venni a jogsértésről, amíg a Párbeszéd-Zöldek föl nem tárta az ügyet, és a sajtóhírek nyomán tömeges felháborodás nem lett belőle.

Tehát azt látjuk, hogy a lakosság folyamatosan tiltakozik, mert önök a lakosság feje fölött döntenek, kész tények elé állítják az embereket, miközben tönkreteszik a környezetüket, és veszélyeztetik a környezeti biztonságukat. Önöknél a lakosság előzetes tájékoztatása ismeretlen fogalom, gyakorlatilag a lakosság vagy a tényfeltáró sajtó, vagy az ellenzék munkája nyomán értesül ezekről a környezetromboló beruházásokról.

Ezt láttuk legutóbb az akkumulátorbontót a háta közepére kívánó Sóskút egyébként kormánypárti polgármesterétől is. A sóskútiak ott is folyamatosan tiltakoznak, jelzik, hogy nem akarnak akkumulátorbontót gyakorlatilag a kertjük végébe, de önök elvonják tőlük a jogot, hogy tiltakozzanak, elvonják a kormányhivatalokon keresztül és a kiemelt beruházásokról szóló törvényen keresztül is.

Gyakorlatilag ez a természet helyreállításáról szóló jogszabály uniós szinten biztosította volna azt is, hogy a helyi lakosság jogai érvényesüljenek, hogy ezeket a jogokat kikényszeríthessék, de ezt a passzust a magyar kormány közreműködésével kigyomlálták ebből az európai jogszabályból.

Tehát gyakorlatilag azt látjuk, hogy Orbán Viktor szerint óvodás szintű konzultációs íveket kéne kitöltenünk a genderpropagandáról  mármint arról, amit önök annak gondolnak , de ha az önök pártja egy kisvárosméretű veszélyes üzemet akar építeni a lakosság kertjének a végébe, akkor valamiért elfelejt konzultálni.

Mi a Párbeszéd-Zöldekben a kezdetektől fogva hangsúlyozzuk, hogy az akkumulátoripar és a vele együtt járó hulladékfeldolgozás óriási környezeti problémát jelent az országnak, és azt látjuk, hogy az uniós szintű jogalkotás, még ha helyenként legyengítve is, de mégiscsak mutatná az utat, hogy merre kéne menni, és itt most a természet helyreállítására gondolok.

Az önök kormánya pedig éppen ezzel ellentétes utat mutat, a természeti erőforrásaink eltékozlását, a gyerekeink jövőjének a felélését, a környezetünk kizsákmányolását és gyakorlatilag a környezeti biztonságunk veszélyeztetését kizárólag a külföldi nagytőke érdekében. Ez az út egy ökogyarmatosított országhoz, lepusztult ipari tájakhoz és a klímaválsággal szembeni teljes védtelenséghez vezet.

Tehát kérdezem önöket (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), hogy önök szerint miért nem konzervatív érték a természet védelme.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage