FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön a keleti nyitással kezdte, én is azzal kezdem a válaszomat. A keleti nyitás egyértelműen arról szólt, hogy a keleti gazdaság, a keleti tőke, a keleti beruházások egyértelműen utat nyerhessenek Magyarországra. Ez nem azt jelentette, hogy a mezőgazdasági termékek is ugyanezt a pályát írják, ez óriási csúsztatás, sőt azt tudjuk viszont, hogy a kínai méz nemcsak Magyarországot, hanem egész Európát ellepte, és ennek a kínai méznek a jelentős része nem is méz, hanem egy műméz, aminek nagyon magas rendes cukortartalma van, és ezzel az európai mézfogyasztókat félrevezették. Tehát a keleti nyitásra, amiről ön mondott néhány gondolatot, ez a válaszom.

A másik, amire kitért, és nem a mézre vonatkozott, hanem a gabonaszállítmányokra és az átrakók fejlesztésére: természetesen azt mondtuk többször az európai uniós, brüsszeli intézkedésekkel és határozatokkal szemben, hogy mi nem engedünk Magyarországra ukrán gabonát. Ez ma is érvényben van, és érvényben is fog maradni, szeretném jelezni, és ez a második kérdésére a válasz. Ugyanakkor az átrakóépítésről ön is tudja, hogy teljesen más nyomtávú vagonok jönnek a keleti oldalról. Ennek az átrakónak az építése és fejlesztése egyértelműen szükséges volt, mert mi abban gondolkodtunk, és ma is abban gondolkodunk, hogy a tranzitfolyosók biztosítására ez egy fontos dolog. Ez bennünket abból a szempontból mint átrakó érint, de igazából mint piac nem, főleg az intézkedések végett.

Most akkor visszatérve az eredeti kérdésére, amit már a múlt héten egyszer elmondott, sőt, személyesen is volt nálunk a minisztériumban, és beszéltünk erről, csak megerősíteni tudom, amit miniszter úr a múlt héten önnek, azt hiszem, kérdésre vagy azonnali kérdésre adott válaszában. Magyarország továbbra is a legelkötelezettebb és legaktívabb zászlóvivője az európai mézpiac rendbetételének, többek között ezért is vezettük be tavaly júniusban a behozatali tilalmat az Ukrajnából érkező mézre. Tettük ezt azért, hogy amíg a hazai termelők a mézet pergetik, védve legyenek a piacaik. A tilalmat a karácsonyi ünnepi főszezonban is megtartottuk. Idén februárban azonban olyan jelzéseket kaptunk a méhészeti ágazatból, hogy a vegyes méz elfogyott  ezek szerint nem mindig vagy nem mindenütt , illetve az adott piaci áron nem elérhető. Ez egy újabb történet, hogy most milyen ár az elfogadható, és milyen ár nem, de ennek a részleteibe most nem kívánok belemenni.

A tilalmi intézkedést azért vontuk vissza, hogy a mézágazat ne omoljon össze, akármilyen furcsán hangzik, a kereskedők pedig az exportszerződéseiket teljesíteni tudják annak érdekében, hogy ne listázzák ki őket az összes külföldi kereskedelmi láncból. Ez egy rendkívül bonyolult kereskedelmi, üzleti megoldás, hogy a magyar méznek így mégis lehessen piaca.

A döntést az is indokolta, hogy a méz reexportját segítsük, és a hazai vállalkozások ne veszítsék el a nyugat-európai piacaikat. Mivel csak hazánk tiltotta az ukrán méz behozatalát, így ha ezt a döntést nem hozzuk meg, akkor a külföldi vevőink továbbra is Szlovákiából, Szlovéniából, Romániából vásárolják meg az ukrán mézet, ezáltal pedig a magyar méhészeti ágazat teljesen összeomlana, hisz nem szerződik egyetlenegy partner sem hazai szereplőkkel.

A piaci viszonyok folyamatos változása miatt szükséges ezeket az intézkedéseket rendszeresen felülvizsgálni. A méz esetében is ezért hoztuk meg a döntésünket a magyar méhészet jövője érdekében.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön pontosan tudja, ismeri a méhészek értékesítési gondjait, és az alacsony árakat elsősorban, nagyban a kínai kétes eredetű műméz okozza, amire az elején már tettem utalást. Az elmúlt két évben több mint 80 százalékkal nőtt a kínai import az Unióban, egyértelmű, hogy Kína alakítja az árakat, ezért a kínai hamis mézzel szemben uniós szinten is határozottabban fel kell venni a harcot. Ezt tesszük mi is, zászlóvivői vagyunk ennek a küzdelemnek. Az Európai Unióban süket fülekre találunk a probléma felvetésekor. De ugyanakkor szeretném megjegyezni, hogy az elmúlt években számtalan támogató intézkedést tettünk a méhészágazatnak és a méztermelés biztosítása érdekében. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti sorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage