RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Mindenkinek az a legfontosabb, hogy minden szülő a gyermekét biztonságban érezhesse, és ennek a biztonságnak egy legfontosabb része az egészség, ezért fontos ezeknek a szűréseknek is a kérdése. Ezért jó, ha itt, a parlamentben is erről nyilvánosan beszélünk, mert mindenki számára akkor így tisztává válnak a körülmények.

Ebből is látszódik, hogy vannak újságírók, akik számára csak a klikkelésszám fontos, és egy pilotprojekt határozott idejének a végéről úgy számolnak be, hogy a kormány hirtelen, azonnali döntéssel meglepő módon, ahogy ön mondta, költségvetési forrás hiányában megszüntet egy programot, pedig erről szó sincs, hanem pont arról van szó, hogy az első a kutatási mintaprogram, és annak eredménye alapján lehet dönteni a folytatásról, annak a részletkérdéseiről. Nyilván nem arról, hogy folytatódik vagy sem, hiszen az nyilvánvalóan már tudható volt, hanem arról, hogy pontosan milyen feltételek mellett milyen szűrőtesztekkel és egyebekkel folytatódik. Ebből látszódik, hogy akinek csak a klikkelésszám számít, az mennyire meg tudja rendíteni az emberekben a bizalmat az egészségügyi dolgozók mindennapi munkája iránt, pedig ők tényleg szívüket-lelküket kiteszik. Ezért is jó, ha ezt most itt helyre tudjuk tenni, akár még egyszer megismételve a korábban elhangzottakat.

Tehát 2022. november 1-je és 2023. december 31e között tervezetten, erre a fix időre, erre a 14 hónapra indította el a kormány 400 millió forintból a kutatási mintaprogramot az SMA-szűrés kapcsán, ahol azt kutatták a résztvevők, hogy a választott szűrőteszt mennyire megbízható, a minták mennyire értékelhetők, a szűréssel elérhető eredmény kellően pontose, értékelhetőe, a módszer mennyire költséghatékony. Miután ezek az eredmények megszülettek ebben a 14 hónapos időszakban, utána volt a kormány olyan helyzetben, hogy ki tudta értékelni az eredményét, hogy pontosan ezen részletek fenntartása mellett vagy milyen változtatással kell ezt folytatnia. Meg is tette a kormány, január közepén döntött, 450 millió forintot biztosított, a Közlönyben a 32/2024. kormányrendelet megjelent, a NEAK finanszírozása által minden család számára ez ingyenesen biztosított, és a mintákat pedig két laborban, a Semmelweis Egyetemen és a Szegedi Tudományegyetemen fogják értékelni a későbbiekben is, ahogy a pilotprojektben idén is tették. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage