TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Én azt gondolom, hogy Magyarországon az emberek évtizedek óta megtanulták azt, hogy a sorok között kell olvasni, és a rendelkezésre álló médiumok egyik fele a kormánypártokhoz kötődik, a másik fele pedig a balliberális, globalista oldalhoz, s mind a kétfajta médiabirodalom próbálja manipulálni az embereket, próbál cenzúrázni, próbál hazudni. Hosszú évekkel ezelőtt azt gondolhattuk nagyon sokan, hogy ebből a borzalmas manipulációból az egyetlen kiút a közösségi média lehet, merthogy ott majd cenzúramentesen el tudjuk mondani a véleményünket. Azóta kiderült, hogy  ha lehet azt mondani  ma már még brutálisabb a cenzúra a közösségi médiában, mint mondjuk a kommunista diktatúra idején.

Én azt gondolom, hogy szintet lépett a cenzúra és ez a fajta manipuláció akkor, amikor ma már Magyarországon újságírókat cenzúráznak akkor, ha a véleményüket elmondják. Vagy például, mint ami néhány nappal ezelőtt történt Ceglédi Zoltánnal, aki publicista, politikai elemző, és még véletlenül sem mi hazánkos vagy Mi Hazánk-közeli, sőt ideológiai értelemben azt gondolom, hogy egészen ellentétes oldalon állunk, mégis megpróbálta leírni a nevemet a Facebookon, mire a Facebook megfenyegette és különböző büntetéseket helyezett kilátásba, ezért nem mondhatta el a véleményét a Mi Hazánk Mozgalom frakciójáról, vagy akár rólam. Ungváry Zsolt publicista a Mandiner című médiumban fakadt ki e miatt a cenzúra miatt. De én nagyon-nagyon sok ilyen újságíróról és médiumról tudnék beszámolni, akiket az elmúlt években egyszerűen a nevem megemlítése miatt cenzúra ért a Facebookon vagy törölték az oldalukat, illetve azóta különböző korlátozás alatt állnak, és az algoritmus nem engedi az ő híreiket terjeszteni. Miközben semmi közünk egymáshoz, sőt politikailag sok esetben kifejezetten  ahogy mondtam  ellentétes oldalon állunk.

Ez a fajta cenzúra nem rólunk és nem rólam szól, hanem a magyar demokráciáról, a szólásszabadságról, a véleményszabadságról. Egészen példátlan az, világviszonylatban sem nagyon tudok arra példát mondani, hogy egy parlamenti pártról vagy egy parlamenti párt frakcióvezetőjéről nem lehet leírni semmit. Illetve bocsánat, ez nem egészen pontos, ugyanis ha az előbb említett médiumok  legyen az kormánypárt, balliberális, globalista, ellenzéki  valami nagyon rosszat akarnak írni rólunk vagy akár rólam személy szerint, az érdekes módon azért ott marad a Facebookon. Tehát nemcsak arról van szó, hogy egyszerűen cenzúráznak, hanem arról van szó, hogy beavatkoznak a magyarországi demokratikus folyamatokba, a választásokba.

Ez annál is inkább igaz, mert a 2019-es európai parlamenti választási kampány óta áll fenn ez a helyzet, amelyről azóta bizonyítékkal be tudtuk bizonyítani, hogy ez a tiltás, ez a fajta cenzúra a Facebook esetében azért történt meg, mert az egyik rivális párt, jelesül a Jobbik képviselője és pártigazgatója működtetett egy olyan, valószínűleg közpénzből fizetett hálózatot, ahonnan egyszerre jelentették azokat a posztjaimat, amelyek egyébként semmiféle szabályba nem ütköztek. Ezért történt a tiltás, és azóta sem hajlandó a Meta vagy a Facebook és az Instagram mögött álló cég változtatni ezen a gyakorlatán. Ezért bepereltem Magyarországon, és van jogerős ítélet, amely alapján az Instagram-oldalamat vissza kellene állítani, de ezt a jogerős magyar bírósági ítéletet nem hajtja végre a Meta. Egyszerűen packázik a magyar bíróságokkal is. Ilyen állapotok vannak ma Magyarországon!

S hogy miért kell erről beszélnem? Azért kell erről beszélnem, mert életbe lépett, hatályba lépett az úgynevezett DSA-rendelet, tehát a digitális szolgáltatásokról szóló európai uniós rendelet, amely jegeli, befagyasztja ezt az állapotot. Magyarul, bármit megtehet a Szilícium-völgyből egy milliárdos, Magyarországon befolyásolhatja a választásokat, és önök semmit nem tesznek ez ellen. Önök úgy akarják jogharmonizáció keretében beültetni itt és a parlamentben  a Mi Hazánkon kívül mindenki el is fogadta  ezt az európai uniós rendeletet, hogy Magyarországon semmilyen joguk nem lesz a felhasználóknak innentől kezdve, nem perelhetik Magyarországon ezeket a cégeket, ezeket az óriás, nemzetközi cégeket, akkor sem, ha bármilyen jogsérelem éri őket bármilyen közösségi médiafelületen. Ez egészen elképesztő, fölháborító! Azt gondolom, hogy ez ellen a kormánynak már valamit kellett volna tenni.

Mielőtt azt válaszolják, hogy Brüsszel tehet erről és önöknek nincsenek eszközeik, szeretném felhívni a figyelmet arra  mi elolvastuk ezt a DSA-rendeletet , hogy ebben van legalább egy minimális lehetőség, hogy fel kellene állítani civil szervezetekből önöknek, a parlamentnek, illetve a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak olyan szervet, ahova a felhasználók fordulhatnak, ha jogsérelem éri őket. Ezt a mai napig nem tette meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, hiszen vár az Országgyűlés jóváhagyására. Ez az önök felelőssége. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage