RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A Népjóléti Bizottságban a ciklus kezdete óta 16 alkalommal képviseltette magát a Belügyminisztérium; miniszter úr is kétszer megfordult a bizottságban. Igyekszünk minden tájékoztatást megadni, minden kérdésre válaszolni, ami a bizottsági ülésen felmerül. A legutóbbi meghívók esetében is Fülöp Attila államtitkár úrral közösen ott voltunk.

Ugyanakkor ön is tudja, hogy az volt az indokolás, hogy miért kell ezt a kérdéskört egy későbbi alkalomra halasztani, hiszen nem került még benyújtásra a gyermekvédelmi törvény. Ön is arra volt kíváncsi, hogy milyen intézkedések fognak születni a gyermekek védelme érdekében.

Nekünk is ez a legfontosabb, szerintem minden jóérzésű embernek ez a legfontosabb, hogy a gyermekvédelmi törvénynek ezek a szigorításai ugyan fontosak voltak, de úgy látszik, nem voltak elegek, és egy második gyermekvédelmitörvény-módosításra, -szigorításra van szükség. Ezt a tavaszi ülésszakon be is fogja terjeszteni a Fidesz-KDNP-frakció, erről már sokszor szó esett.

Úgyhogy amint ez benyújtásra kerül, utána természetesen a bizottságban is  talán leginkább lehet, hogy pont ott, hiszen a különböző, gyermekekkel kapcsolatos kérdések a Népjóléti Bizottságban vannak  erről majd vitatkozni kell, vagy legalábbis ismertetni kell a javaslatot. Utána itt, a plenáris ülésen és a bizottságban is a módosító javaslatok benyújtására, megvitatására mód nyílik.

Ugyanakkor nem várt a kormány törvénymódosításig, hanem két vizsgálatot már el is indított. Az egyik a soron kívüli hatósági ellenőrzése az összes állami és nem állami, egyházi gyermekvédelmi bentlakásos intézménynek, gyermekotthonnak, pontosan azért, hogy ne maradjon titokban egyetlenegy eset sem, amikor gyermekekkel szemben valamilyen szexuális visszaélés történt. Itt a vizsgálatot végzőknek, az ellenőrzést végzőknek minden esetben feljelentési kötelezettsége van, ha bűncselekménnyel találkoznak.

Egy másik eljárás is elindult, a pszichológiai alkalmassági vizsgálat. Ez a vezetőkre és a vezetőhelyettesekre terjed ki, most mindenkire, aki hivatalban van, a későbbiekben az új kinevezettekre, és kétévente minden más vezetőre is, pontosan azért, hogy ki tudjuk szűrni, hogy kik azok (Az elnök a pohár megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), akik a vezetői kompetenciájuk, saját személyiségük, szexuális devianciájuk miatt nem alkalmasak az intézmények vezetésére. Úgyhogy találkozunk a Népjóléti Bizottságban a gyermekvédelmi törvény benyújtása után. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.  Varga Zoltán: Három év múlva?!)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage