HORVÁTH BÉLA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Országos jelentőségű és halaszthatatlan ügyben kérek szót, noha a határon túli magyarság - pontosabban az erdélyi magyarság - egyik nagy kérdéséről, a magyar egyetem sorsáról kívánok szólni a Független Kisgazdapárt országgyűlési képviselőcsoportja nevében.

1945-ben a román kormány nemzet-nevelésügyi minisztere törvényjavaslatot terjesztett Mihály király elé, hogy azt fogadja el és írja alá. Idézek az akkori 407. számú törvényjavaslatból: "Kolozsvárott 1945. június 1-jei hatállyal magyar előadási nyelvű egyetemet állítanak fel, amely négy karral - irodalom- és bölcsészeti, jog- és közgazdaságtudományi, természettudományi, valamint orvostudományi karral - fog működni. Az intézmény megkapja a kolozsvári Regina Maria Líceum épületét."

A magyar tannyelvű egyetemet egy későbbi rendeletben nevezték el Bolyai Tudományegyetemnek, és 1959-ig működött igen eredményesen. Aztán elérkezett a Babes Egyetemmel való egyesülés ideje, és azóta sem nyugodtak a kedélyek.

Tisztelt Országgyűlés! Az 1989-es romániai események után sokan abban reménykedtek, hogy ismét lesz magyar önálló egyetem Kolozsvárott, de ez hiú ábránd maradt. Az RMDSZ mini-parlamentje, a szövetségi képviselők tanácsa ez év szeptemberi kolozsvári ülésén arról döntött, hogy amennyiben a román kormánykoalíciós partnerek szeptember 30-áig nem vizsgálják felül addigi álláspontjukat a magyar egyetem és általában az anyanyelvű főiskolai oktatás kérdésében, és ha nem szavazzák meg eredeti formájában a tanügyi törvényt módosító kormányrendeletet, akkor a szövetség kilép a kormányból.

Radu Vasile román kormányfő a dunai országok egyetemi rektorainak a tanügyi reformokkal foglalkozó múlt heti kolozsvári tanácskozásán ugyan megengedhetetlennek nevezte, hogy a román képviselőházban az oktatási törvény módosításának vitájában olyan szöveget fogadtak el, amely gyakorlatilag kizárta a kisebbségi, ide értve a magyar állami felsőoktatási intézmények létesítésének lehetőségét; ugyanakkor világosan leszögezte: a magánoktatásban, az európai normáknak megfelelően, bármikor létre lehet hozni magyar egyetemet, a közoktatásban viszont az egyetlen megoldást a multikulturális egyetem jelenti.

Tisztelt Ház! Hogy mi lesz az önálló magyar egyetem sorsa Romániában, az a román politikai pártok hozzáállásán múlik. Mi csak annyit tehetünk, hogy felmérjük lehetőségeinket, és felkészülünk a létesítendő magyar egyetem működtetésének zavartalan biztosítására. Ha magánegyetem lesz Kolozsvárott vagy egy másik városban, akkor azt kell támogatnunk. Ha magyar-német multikulturális egyetemet hoznak létre, akkor azt kell támogatnunk, az anyaország rendelkezésére álló anyagi és szellemi erőinkkel. Természetesen konzultálni kell a Romániai Magyar Demokrata Szövetség képviselőivel, és csak az ő egyetértésükkel lehet lépni az ügyben.

Tisztelt Képviselőtársaim! A közelmúltban létrejött a jövendő romániai magyar egyetem támogatására az Apáczai Csere János Alapítvány. Budapest új polgári vezetése, így Latorcai János képviselőtársam nevében is ígérhetem, hogy minden támogatást meg fogunk adni az egyetemnek. (Zaj az MSZP padsoraiban.)

 

(15.40)

 

Kívánatos lenne, ha a Magyar Országgyűlés képviselői is - pártállástól függetlenül - bizonyságát adnák segítőkészségüknek. Éppen ezért a Független Kisgazdapárt országgyűlési képviselőcsoportja nevében javaslom, ki-ki lehetősége szerint segítse pénzadományával a jövendő romániai magyar egyetem ügyét. Jómagam ezennel felajánlom egyhavi képviselői illetményemet. (Csige József: Éljen!)

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage