NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Hogy a csatlakozás egyre bizonytalanabb lenne, hogy az új tagországok előtti kilátások romlanának, a képviselő úr erre vonatkozó információit nem tudom megerősíteni.

A Külügyminisztérium információi szerint a közösségi joganyag átvilágítása a megfelelő ütemben zajlik. Lezajlott tizenöt fejezetnek az átvilágítása, és '99. július 2-áig befejezzük a teljes átvilágítást.

Mind ez idáig az Európai Unió is és Magyarország is tartani tudta az ezzel kapcsolatos célkitűzéseket. Az Általános Ügyek Tanácsa október 5-ei döntése értelmében idén november 10-én, a kormányközi konferencia keretében a tényleges tárgyalások is megkezdődnek az Európai Unióval, előreláthatólag hét fejezet tekintetében. Hangsúlyozom, nagyon jelentős eredmény, hogy ahogy zajlanak az átvilágítások, ezzel párhuzamosan az érdemi tárgyalások is megkezdődnek.

A német elnökség a jövő év első felében minden jel szerint fenn kívánja tartani a tárgyalási folyamatok dinamikáját, nem tapasztaljuk, hogy a kormányváltás, a szociáldemokrata győzelem megakasztotta volna ezeket az elképzeléseket. Úgy látjuk, hogy '99 első felében több körvonalazott - miniszteri szintű, illetőleg főtárgyalói szintű - csatlakozási forduló lebonyolításra kerülhet.

Említette képviselő úr a pörtschachi hétvégi csúcstalálkozót. Ezzel kapcsolatban hadd jegyezzem meg, hogy ez nem formális csúcstalálkozó volt, ez az egyik indoka annak, hogy nem voltunk meghíva, a másik indok pedig az, hogy a bővítés kérdése nem szerepelt ennek a csúcstalálkozónak a napirendjén.

Tájékoztatom a képviselő urat, hogy '99 első félévében számtalan nagyon fontos, bővítést is érintő kérdés szerepel az EU napirendjén, így az amszterdami szerződésnek a ratifikálása, az Agenda 2000-re vonatkozó politikai döntéseknek a megszületése. Várható egy külön kormányközi konferencia az intézményi reformokkal kapcsolatosan, és várható egy új EU-költségvetésnek az elfogadása is '99 júniusára. Bízunk abban, hogy a német elnökség részéről végül megnyugtató válaszok születnek a bővítést nagymértékben befolyásoló kihívásokra.

Tehát hangsúlyozom, tisztelt képviselő úr, hogy nincs olyan értesülésünk, amely szerint a csatlakozási tárgyalások eredeti menetrend szerinti folytatása tekintetében bármi veszéllyel kellene szembesülnünk. Bízunk abban, hogy a tárgyalások, a tényleges érdemi tárgyalások 2000-ben lezárhatóak lesznek, és abban is nyugodtan bízhatunk, hogy Magyarország 2002. január 1-jére képes lesz teljesíteni a csatlakozási feltételeket magyar oldalról, és így Magyarország a magyar felkészülés munkahipotézise alapján megfelelő helyzetbe fog kerülni. Természetesen a csatlakozás nemcsak Magyarországon múlik, így nekünk most azzal kell törődnünk, hogy a saját felkészülésünk megfelelőképpen haladjon.

Fontosnak tartom azt, amit képviselő úr a visegrádi együttműködéssel kapcsolatban hangsúlyozott. Én is úgy ítélem meg, hogy ez egy rendkívül jó irány.

Ugyanakkor nem állítanám szembe az Európai Unióval, a visegrádi együttműködés az európai uniós csatlakozási folyamatnak semmilyen értelemben nem képezheti az alternatíváját, hanem sokkal inkább úgy véljük, hogy segíthet az Európai Unióhoz való csatlakozásban, hogy minél optimálisabb feltételeket sikerüljön érvényesítenünk. A szomszédos országokkal való együttműködés ebben segíthet, és abban is biztosak vagyunk, hogy hasonlóan az Európai Unió működési elveihez, egy ilyen szintű regionális együttműködés az európai uniós csatlakozást követően is az ország javára fog válni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage