NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Való igaz, az elmúlt héten, október 21-én, a forradalom előestéjén a három miniszterelnök találkozott. Nem véletlen, hogy ebben a pillanatban találkozott a három miniszterelnök. Fontosnak éreztük, hogy valamilyen módon kapcsolódjon 1956 megünnepléséhez ez az alkalom. Nem tartjuk ugyanis véletlennek azt, hogy az a három ország került mind a NATO, mind az Európai Unió bővítésének az első körébe, amelyben az elmúlt években látványos, egyértelmű forradalomra és szabadságharcra került sor, mint '56-ban Magyarországon, '68-ban Csehszlovákiában, illetve többször, de leginkább '81-ben Lengyelországban.

Az 1335-ös visegrádi találkozón, mint ahogy az 1991-es visegrádi találkozón is, annak idején a három király, ez alkalommal pedig a három elnök, miniszterelnök, illetőleg államelnök alapvetően gazdasági motivációból kötötte meg annak idején azt a megállapodást, illetőleg ezt a megállapodást. Annak idején fontos volt - még a vámok kérdésén túl - Bécs árumegállító jogának is a valamilyen módon való kikerülése; a három király ebben egyezett meg. Most, azt hiszem, sokkal inkább az Európai Unióval kapcsolatos hasonló problémák is valóban motiválták ennek a találkozónak a létrejöttét.

A politikai kooperációnak ugyanakkor 1991-ben valahogy nem volt meg a megfelelő történelmi-geopolitikai feltételrendszere. Ez, úgy tűnik, mára létrejött, aktuálissá vált, hogy politikai dimenziót kapjon a közép-európai országok együttműködése, s mint ahogy hangsúlyoztam, ez az a három ország, amely mind a NATO, mind az Európai Unió vonatkozásában "elsőkörösnek" tekinthető.

Van még egy rendkívül fontos összetevője ennek az együttműködésnek, ennek a találkozónak. Úgy látjuk, van egy olyan önazonossága ezeknek az országoknak, ezeknek a nemzeteknek, amelynek az együttes megfogalmazása és megjelenítése az Európai Unió irányában is rendkívül jelentős: közösen kell ezt a közép-európai önazonosságot felmutatni az Európai Unió népeinek, és ezáltal mindenféleképpen egy többletet tud régiónk Európában képviselni. S ez tükrözi azt a nézetet is, hogy Európát mi egy olyan együttműködésnek, egy olyan kontinensnek tekintjük, ahol az egyes sajátosságok az együttműködés révén megerősödnek, nem pedig kioltják egymást.

 

 

(15.40)

 

Az integrációs előnyök és a regionális politikából fakadó lehetőségek összehangolása rendkívül fontos kihívás a magyar külpolitika előtt 1998-ban. Szeretnénk, ha a magyar külpolitika e két fő cselekvési iránya összhangba kerülne, és valamilyen módon az integrációból fakadó előnyöket szét tudnánk teríteni Közép-Európa irányába.

A közös nyilatkozattal kapcsolatban néhány megjegyzést engedjenek meg.

Valóban úgy látom, hogy az október 21-én - ahogy a képviselő úr is megfogalmazta - megfogalmazott nyilatkozat egy fontos, jó és előremutató dokumentum több vonatkozásban is. Először is hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy a NATO-hoz való mielőbbi csatlakozásunkra egy konkrét utalást tartalmaz ez a nyilatkozat. Reális lehetőségnek látjuk, hogy április előtt a három ország már a NATO tagja legyen, és így tagként vegyünk részt az ötvenéves megemlékezésen.

Konkrét utalás van a CEFTA-ra vonatkozóan. A CEFTA egy sikertörténet, még akkor is, ha az elmúlt időszak híradásaiban többször negatív hírként jelent meg. A CEFTA lehetőségeit továbbra is ki szeretnénk aknázni.

Harmadsorban hadd hívjam fel a figyelmüket a Szlovákiára történő utalásra. A visegrádi együttműködés segítheti Szlovákiát a demokratizálódás folyamatában, s ez nyitott folyamatként lett meghirdetve.

Végezetül pedig hadd hívjam fel a figyelmüket az oktatási, kulturális és tudományos együttműködésre vonatkozó kitételre.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage