DR. KIS ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt még jelen lévő Képviselőtársaim! Jauernik képviselő úr azzal az alapszemlélettel áll itt, hogy fizessenek a gazdagok, tehát még egy kicsit meg is emeli azokat az illetékterheket, amelyeket a kormány a módosításban elénk rakott, természetesen bizonyos esetekben. Ezt a kormány nem támogatja.

Én a 11. és 13. sorszámon benyújtott módosító indítványomban ugyanezt a célt más irányból közelítem meg. Az előterjesztésben azok számára szeretnék csökkentést elérni, akik nem tartoznak a módosabb rétegek közé, mégis, a mindennapjaikban kénytelenek azon eljárásokon keresztülmenni, amelyek illetékvonzattal bírnak.

Ilyen az első így benyújtott módosító indítványom, ami a gépjármű tulajdonjogának megszerezése esetén fizetendő illetékre vonatkozik. Ez a jelenlegi szabályozásban köbcentinként 8 forint, az előterjesztésben 10 forint, tehát 25 százalékos emeléssel állunk itt szemben.

Nem vitatom, hogy emelni kell ezt az illetéket, és nyilván vannak olyan költségnövelő tényezők úgy a költségvetésben, mint az erre az aktusra vonatkozó államigazgatási eljárásban is, ami ezt indokolja. Nem úgy gondolom azonban, hogy egy-egy ilyen illetékterhet a szokásos elv szerint kell emelni: ennyi a bevételi igényünk, és akkor egységesen megemeljük, hanem differenciálni kell bizonyos szempontok szerint. Ezért a módosító indítványomban azt javaslom, hogy a jelenlegi 8 forintos vagyonszerzési illeték maradjon meg 1500 köbcentiig, illetve katalizátorral fölszerelt gépjárművek esetén. Nem kell mondani, hogy azt gondolom, a környezet kímélése nyilván megalapozza ezt a kedvezményt. A másik szempont, hogy az a kevésbé fizetőképes réteg, amely így vagy úgy elsősorban használtautó-vásárlásra adja a fejét, nem 2000 köbcentivel szokta kezdeni. Úgyhogy 1500 köbcentiméterig mindenféleképpen indokoltnak tartanám a jelenlegi szabályozás fenntartását, természetesen azzal, hogy itt a különbséget a gépjárművek űrtartalma és a környezetre gyakorolt hatásuk alapján indokolt azért fönntartani.

A 13. számú módosító indítványom a törvényjavaslat 4. §-ának (1) bekezdését célozza megváltoztatni, amely nemes szándékot tükröz a kormányzat oldaláról, és a kormányprogramban szerepel is, hogy a 35 év alattiak lakástulajdon-szerzését kívánja megkönnyíteni. Így ezen életkor alattiaknál a vagyonátruházási illetéknél 50 százalékos kedvezményt biztosít, amelynek fölső határa nem lehet több 40 ezer forintnál. Éppen az általános vitában hallottuk, hogy ez a 40 ezer forintos illetékkedvezmény jelképes összeg, a költségvetési bevételben sem jelent olyan hatalmas nagy összeget, indokolt ezt a gesztust megtenni mindazoknak, akik 35 éves kor alatt első lakástulajdont kívánnak szerezni.

Én abból a - sajnos korábban fogadóórákon is tapasztalt - gyakorlatból indulok ki, hogy nagyon sokan nemhogy 35 éves korukra nem, de még 50 éves korukra sem tudnak első lakást szerezni. S amikor nagy nehezen összejön ez a pénz, akkor, meg kell mondani, ennek a 2 százaléknak a kifizetése is - amit Jauernik képviselő úr az előbb említett - komoly terhet jelent, illetve sokszor szoktak még erre is részletfizetési kedvezményt kérni, mert minden mozgatható vagyonukat lakásvásárlásba fektették. Úgy gondolom tehát, hogy az első lakástulajdon - ha ez valóban így van - ne életkorhoz kötötten jelenjen meg mint illetékkedvezmény; még egyszer hangsúlyozom, kiváltképp akkor, ha ennek a mértéke fölső határban, 40 ezer forintban egyébként is korlátozott, hanem valamennyi olyan első lakást szerző számára, aki egy élet munkáját már végre fedéllel szeretné a feje fölött tudni, sok esetben sajnos nem túl hosszú idő után be is fejezni.

 

(Kapronczi Mihályt a jegyzői székben Kocsi László váltja fel.)

 

Egy gyakorlati probléma azonban mindenféleképpen megválaszolásra érdemes ennél a módosító indítványnál is, illetve az előterjesztő szándéka szerint is, hogy ennek hogyan történik majd az ellenőrzése. Mert az ingatlan-nyilvántartásban az a központi rendszer, amely számítógépen kimutatná, hogy valakinek ebben az országban valahol volt-e lakástulajdona, olyan lakáshányada vagy valamiféle jogosítványa egy lakás tulajdonjogán túl rendelkezésileg, ami e kedvezményt kizárná, az a mai napig még kétséges. Ezért nagyon felhívnám arra a figyelmet, hogy akár támogatja a kormány az én módosító indítványomat, akár nem, mindenféleképpen megmarad egy bizonyos kedvezmény. Ennek az igénybevételét olyan szigorú és azt hiszem, talán büntetőjogilag is szankcionálható nyilatkozattal kellene alátámasztani, ami az esetleges visszaéléseket kizárhatja.

 

 

(19.30)

 

Amiatt is ismételten hangsúlyozom, mert az ingatlan-nyilvántartási rendszer egysége jelen pillanatban még nem teremtődött meg, bár erre határozott kormányzati ígéreteket kaptunk az elmúlt héten az interpellációk során, amikor Sasvári Szilárd képviselő úr interpellációjára Torgyán József miniszter úr megerősítette, hogy jövőre ilyen ingatlan-nyilvántartási problémákkal már nem kell számolnunk.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps az SZDSZ padsoraiból.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage