DR. KÁVÁSSY SÁNDOR környezetvédelmi minisztériumi államtitkár: Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A környezetvédelmi termékdíjakról szóló 1995. évi LVI. törvény módosítása tárgyában folytatott vitában az eddig elhangzottakat illetően a következőket szeretném megjegyezni:

Örvendetesnek találom, hogy a hozzászólók közül senki sem vonta kétségbe a termékdíjtételek emelésének szükségességét, sőt többen is a nagyobb arányú emelés mellett kardoskodtak, és nagyjából abban is egyetértés mutatkozik, hogy az emelés nem elsősorban a környezetvédelem bevételeinek növelését - bár a finanszírozásra váró feladatok ismeretében ez sem mellékes -, hanem a környezetbarát megoldások elterjedésének ösztönzését kívánja szolgálni.

A bírálók közül többen kifogásolták, hogy csak az Egyesült Államok fegyveres erőire vonatkozik a termékdíj-visszaigénylés lehetősége. Ezzel kapcsolatban azoknak a véleményét osztom a magam részéről, akik általában nem helyeslik a felmentést, és következetesen kitartanak "a szennyező fizet" elve mellett.

Nem maradhat említetlen, hogy a bizottsági vitákban markáns kisebbségi vélemény fogalmazódott meg az egyes termékdíjtételek differenciálásával kapcsolatban.

Az általános vita keretében elsősorban a csomagolóeszközök javasolt termékdíjtételeit érte számos kritika. Ezzel kapcsolatban elsősorban azoknak az országoknak a példájára szeretnék hivatkozni, melyek élen járnak a környezetvédelemben, pontosabban a hulladékgazdálkodás területén, közülük elsősorban a zöldpontrendszert bevezető Ausztriát, Belgiumot és Németországot emelném ki. A felsorolt országokban a termékdíjak többszörösei az általunk javasoltaknak, és az egyes csomagolóeszközök termékdíjtételei között 15-20-szoros eltérés is előfordul.

A legalacsonyabb termékdíjat mindegyik esetben az üveg és a természetes alapú csomagolóeszközök után fizetik, míg a legmagasabb díjakat a műanyagok és a társított csomagolóeszközök után. A kormány javaslata, miközben a begyűjtés, újrahasznosítás, ártalmatlanítás tényleges költségeihez közelít, rövid távon nem jelent drasztikus változtatást; a gazdasági és a környezetvédelmi bizottság által támogatott módosító javaslat az előterjesztettnél lényegesen nagyobb, magasabb emelést irányoz elő.

A belföld fogalmának értelmezésére tett javaslatunk, melyet szintén többen vitattak, kifejezetten környezetvédelmi megfontolások alapján született, környezetvédelmi szempontból ugyanis a vámszabadterület, a tranzitterület az ország többi térségével azonos megítélés alá kell hogy essék. A levegőszennyezés, a vízszennyezés nem áll meg a vámszabadterületek határán, és a legtöbb esetben a vámszabadterületen keletkező hulladék is az ország területén marad. E szennyezések elhárításának finanszírozásához, illetőleg megelőzéséhez elengedhetetlen a termékdíjfizetési kötelezettség előírása.

Köszönettel veszem azokat a javaslatokat, melyek a termékdíjköteles termékek körének bővítésére vonatkoznak, és már most jelzem, hogy 1999-ben a környezetvédelmi tárca átfogó törvénymódosítási javaslatot kíván a tisztelt Ház elé terjeszteni, melyben új termékdíjak bevezetésére is indítványt teszünk.

Ugyancsak itt jelezném, hogy a környezetterhelési díjakról szóló törvény javaslatát - a szükséges hatásvizsgálatok elvégzése, valamint az időközben bekövetkezett törvénymódosítások következtében szükséges korrekciók elvégzése után - ugyancsak jövőre kívánjuk az Országgyűlés elé hozni.

A kenőanyagok termékdíjának visszaigénylésével kapcsolatos javaslatunkra tett észrevételekről, illetve az ahhoz érkezett módosító javaslatokról az érintettek bevonásával az elmúlt héten több alkalommal is folytattunk egyeztetést, melynek eredménye a környezetvédelmi bizottság kapcsolódó módosító indítványaként kerül majd a tisztelt képviselőtársaim elé.

Itt jegyezném még meg, hogy a most elhangzott javaslatokat szintén megfontolás tárgyává fogjuk tenni, és minden olyan igénynek, amely racionális és jogos igény, eleget fogunk tenni.

Végül szeretnék köszönetet mondani tisztelt képviselőtársaimnak a törvényjavaslat tárgyalása során tanúsított aktivitásukért, számos hasznos észrevételükért, jobbító szándékú javaslataikért.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage