KISS ANDOR (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Tegnap, amikor a kérdés címét megfogalmaztam, egy kicsit általánosabbra gondoltam, de a mai napra az élet egész konkréttá írta át ezt a kérdést. Sajnálatos jelenségek mutatkoznak a gazdaságban, elsősorban a mélyépítőiparban, és a hozzá kapcsolódó kereskedelmi, gyártó és beszállítói körökben. Ez a jelenség a körbetartozás.

Miből is áll ez? A fővállalkozó elvállalja a közműépítési munkát, megegyezik a beruházóval - elsősorban az önkormányzatokkal - a pénzügyi és a műszaki teljesítési ütemben. Elkezdi a munkát, a műszaki ütemet teljesíti, de a pénzügyi ütem már a beruházók gyakori fizetésképtelensége miatt nem teljesül.

Így a fővállalkozók tartoznak az alvállalkozóknak, a beszállítóknak, akik már zömében kis- és közepes vállalkozások. Ők egy ideig, pénzügyi lehetőségeik határáig természetesen teljesítenek, mert valamiből, nyilván az árbevételükből meg is kell élniük. Aztán az egész piramisban elfogy ez a bizonyos finanszírozási tartalék, jön a vám-, az áfa-, a tb- és egyéb tartozás, a munkák leállnak, mert nem tudnak a továbbiakban szállítani, illetve az alvállalkozók beszüntetik a konkrét munkájukat.

Honnan is indul el ez az egész folyamat? Az önkormányzatok ezekkel a beruházásokkal súlyos terheket vállalnak magukra: megkapják a céltámogatást, de az önerő gyakran csak ígérvényekből, későbbi pályázatokban szereplő pénzekből áll. Gyakran ezek a százszázalékos ígérvények sem teljesülnek, lásd a ma reggeli napirend előtti felszólalást, amely a Központi Környezetvédelmi Alappal foglalkozott.

Kérdésem: tesz-e a kormány valamit annak érdekében, hogy ezeknél a közműberuházásoknál gördülékenyebbé váljon az állami pénzek kifizetése, a pályázatok elbírálása, hogy ezzel a nagymértékű körbetartozások rövid időn belül csökkenhessenek, helyreállhasson a mélyépítőiparban a vállalkozók, a beruházók közötti bizalom.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage