VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Az 1998 szeptemberét megelőzően súlyos tőkehiányba került Reálbank Rt. esetében az Országos Betétbiztosítási Alapra hárul a bank bezárását és a betétek befagyását megelőző tőkepótló szerep. Mint ismeretes, általánosságban a betét és a részvény visszafizetése más felelősséget ró a bankra, továbbá a betéteket egy határig a betétbiztosító is védi, de a részvényest ilyen védelem nem illeti meg. Ez a lépés, az OBA megjelenése nemcsak a bank nagyszámú, nem biztosított betétesei számára volt kedvező, hanem egyebek közt a befektetés megtérülési esélyeit is lényegesen javította egy egyébként elkerülhetetlen felszámoláshoz képest.

A részvényekkel kapcsolatosan a Reálbank új vezetése a közgyűlési ígéretnek megfelelően kialakította álláspontját a jogi szakértőktől kapott állásfoglalás alapján. Az 1998. szeptember 30-ai igazgatósági határozatában úgy foglalt állást, hogy a bank az 1990-93 között kibocsátott részvények tulajdonosai számára a lejárt garancia alapján kifizetést nem teljesíthet. A későbbiekben, 1995-97 között kibocsátott részvények esetében felmerült, hogy a forgalmazás nem minden tekintetben felelt meg a jogszabályoknak, így a bank ezen részvényekre kifizetést megalapozottan nem teljesíthet. Ezért a Reálbank saját elhatározásából a bírósághoz fordul annak megállapítása érdekében, hogy ez utóbbi részvénykibocsátások és -forgalmazás kapcsán terheli-e, és ha igen, milyen mértékű kötelezettség a bankot.

Azt tudom tehát mondani a képviselő asszony kérdésére válaszolva, hogy igen, a kisbefektetők pénze biztonságban van a Reálbank Rt.-nél. Más kérdés az, hogy a különböző kötvények esetében kit milyen mértékű felelősségvállalás terhel.

Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage