KATONA KÁLMÁN közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A több mint 120 éves múltra visszatekintő és jelenleg közel 190 tagországot magában foglaló Egyetemes Postaegyesületnek Magyarország alapító tagja. E nemzetközi szervezet tevékenységével jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a tagországok az azonos jellegű postaküldemények felvételét, továbbítását és kézbesítését ugyanolyan előírások mellett végezzék. Így érhető el, hogy a posta a világ bármely országába megbízhatóan juttassa el a címzettekhez a küldeményeket.

A postai szolgáltatók működését érintő átfogó szabályozás 1964-ben az egyesület új alapokmányának elfogadásával született meg, ennek további módosításait pedig pótjegyzőkönyvekben rögzítették. A tisztelt Ház előtt levő 5. számú pótjegyzőkönyv szerint megváltozott a postaegyesület szervezete, a korábbi végrehajtó tanács helyett két kongresszus között az egyesület működésének folyamatosságáról az igazgatótanács gondoskodik. Új elnevezésű szervezet, a postaforgalmi tanács foglalkozik a postaszolgálatot érintő ügyekkel.

Az említett szervezeteknél nemcsak elnevezésbeli, hanem működési, hatásköri változások is bekövetkeztek. Módosultak a postaegyesület okiratainak aláírására, hitelesítésére vonatkozó rendelkezések, a kongresszus által kidolgozott okiratokat a tagországok meghatalmazottai írják alá, a végrehajtási szabályokat a postaforgalmi tanács elnöke és főtitkára hitelesíti. A tagországoknak lehetőségük nyílik szűkebb körű postai egyesületek létesítésére, a nemzetközi postaszolgálatra vonatkozó különmegállapodásaik azonban az egyesület okirataiban foglaltakhoz képest nem tartalmazhatnak az ügyfelekre nézve kedvezőtlenebb rendelkezéseket.

Tisztelt Országgyűlés! Az Egyetemes Postaegyesület XXI. kongresszusán a magyar kormányküldöttség által aláírt 5. számú pótjegyzőkönyvet ez év márciusában az Országgyűlés határozatával már megerősítette, ezt követően a Magyar Köztársaság berni nagykövetsége a megerősítő okiratot letétbe helyezte. Ezzel megteremtődött a feltétele annak, hogy a kihirdetés iránt intézkedjünk.

Jogrendünk szerint az Országgyűlés által megerősített nemzetközi szerződéseket törvénnyel kell kihirdetni. Kérem ezért a tisztelt Házat, hogy az erre vonatkozó törvényjavaslatunkat támogatni szíveskedjék.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage