DR. PINTÉR SÁNDOR belügyminiszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A belügyminiszter feladat- és hatáskörébe tartozik az államhatár láthatósági, a határrendi, a határforgalmi, valamint a határátkelőhelyek megnyitását szabályozó megállapodások előkészítése, megkötése.

A Magyar Köztársaság és a Szlovák Köztársaság között a közös államhatár rendjéről és az együttműködésről szóló szerződés 1995. június 28-án, Budapesten került aláírásra, amelyet a 16/1996-os országgyűlési határozatával az Országgyűlés megerősített.

A Magyar Köztársaság és Ukrajna között a magyar-ukrán államhatár rendjéről, a határkérdésekben való együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról szóló szerződés Kijevben, 1995. május 19-én került aláírásra. A szerződést az Országgyűlés a 101/1995-ös országgyűlési határozatával ugyancsak megerősítette.

Két ország közötti kapcsolat egyik fontos eleme a közös államhatár láthatóságának, az államhatár rendjének, a határrendsértések megelőzésének és rendezésének nemzetközi szerződésben történő szabályozása. E megállapodások megállapítják a határrend megsértését jelentő cselekményeket, ezek kivizsgálásának és rendezésének keret jellegű szabályait. Eszerint a határrendsértések kivizsgálására és rendezésére a szerződő felek határmegbízottai kapnak felhatalmazást. Diplomáciai útra csak azok az események kerülnek, amelyeket a határmegbízottak egyetértés hiányában nem tudnak rendezni. A szerződések tartalmazzák a bekövetkezett károkért való felelősség és a kártérítés szabályait, valamint egyéb garanciális szabályokat a határmegbízottak és munkatársaik személyi sérthetetlenségére, fegyver és egyenruha viselésére.

A szerződések kihirdetéséről szóló törvény hatálybalépésével egyidejűleg a Magyar Népköztársaság kormánya és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége kormánya között a magyar-szovjet államhatár rendjének megállapítása, határkérdésekben kölcsönös segítségnyújtás tárgyában Budapesten, 1961. október 3-án létrejött szerződés kihirdetéséről szóló 1962. évi 16. törvényerejű rendelet, valamint a Magyar Népköztársaság és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság között a magyar-csehszlovák államhatáron való együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról Prágában, az 1976. évi november hó 19. napján aláírt egyezmény kihirdetéséről szóló 1978. évi 10. törvényerejű rendelet hatályát veszti.

A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 1982. évi 27. törvényerejű rendelet alapján a szerződéseket törvénnyel kell kihirdetni.

Kérem, hogy a Magyar Köztársaság és Ukrajna között a magyar-ukrán államhatár rendjéről, a határkérdésekben való együttműködésről és a kölcsönös segítségnyújtásról szóló szerződés kihirdetéséről, valamint a Magyar Köztársaság és a Szlovák Köztársaság között a közös államhatár rendjéről és együttműködésről szóló szerződés kihirdetéséről szóló törvényjavaslatokat a tisztelt Ház vitassa meg és fogadja el.

 

(17.50)

 

Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! (Folyamatos zaj.) A belügyminiszter feladat- és hatáskörébe tartozó nemzetközi szerződések körében kiemelt helyet foglalnak el a személyeknek az államhatáron történő átadásáról és átvételéről szóló úgynevezett toloncegyezmények. Ezeket az egyezményeket az Országgyűlésnek kell megerősítenie, majd a megállapodások kihirdetéséről törvényben kell gondoskodnia.

A Magyar Köztársaság kormánya és a Francia Köztársaság kormánya között személyeknek az államhatáron történő átvételéről szóló egyezményt Párizsban, 1996. december 16-án írták alá. A Magyar Köztársaság kormánya és az Olasz Köztársaság kormánya között személyeknek az államhatáron történő visszafogadásáról szóló egyezményt Budapesten, 1997. május 20-án írták alá. A Magyar Köztársaság kormánya és a Németországi Szövetségi Köztársaság kormánya között személyeknek az államhatáron történő átadásáról-átvételéről szóló egyezményt Budapesten, 1997. december 1-jén írták alá. E szerződések célja az állampolgárok saját hazájukba történő visszajuttatása igazgatásrendészeti eszközökkel, valamint az illegális migrációnak az európai erőfeszítések szellemében való kezelése.

Az illegális migráció visszaszorítása érdekében az Európai Unió is fontos eszköznek tekinti a toloncegyezmények létrehozását. Az Európai Unió Tanácsa 1994. november 30-án ajánlást fogadott el a tagállamok kormányainak és a harmadik államok kormányainak az engedély nélkül tartózkodó személyek visszafogadásáról szóló egyezménymintájára. A tagállamok ennek megfelelően törekednek e mintaszerződések, egyezmények megkötésére, illetve a már meglévők fenti alapján történő átalakítására. Tekintettel Magyarország azon szándékára, hogy mielőbb az Európai Unió teljes jogú tagjává kíván válni, a magyar-német, a magyar-francia, a magyar-olasz toloncegyezmények kivétel nélkül a fenti ajánlásnak megfelelően jöttek létre.

Tisztelt Ház! Kérem, hogy a Magyar Köztársaság kormánya és a Francia Köztársaság kormánya között személyeknek az államhatáron történő átvételéről szóló egyezmény, a Magyar Köztársaság kormánya és az Olasz Köztársaság kormánya között személyeknek az államhatáron történő visszafogadásáról szóló egyezmény, valamint a Magyar Köztársaság kormánya és a Németországi Szövetségi Köztársaság kormánya között személyeknek az államhatáron történő átadásáról-átvételéről szóló egyezmény megerősítéséről szóló országgyűlési határozati javaslatokat a tisztelt Ház vitassa meg és fogadja el.

Tisztelt Országgyűlés! A Salzburgban, 1992. október 9-én aláírt magyar-osztrák toloncegyezmény módosításáról szóló megállapodást Bécsben, 1997. április 17-én írták alá. A megállapodást az Országgyűlés a 87/1997. számú országgyűlési határozatával megerősítette. Az 1992-es magyar-osztrák toloncegyezmény még erős korlátok közé szorította az államhatárt jogellenesen átlépett, harmadik ország állampolgáraira vonatkozó visszatérési kötelezettségeket, így a már említett európai uniós ajánlásnak nem felelt meg. Tekintettel Magyarország azon deklarált szándékára, hogy mielőbb az Európai Unió teljes jogú tagjává kíván válni, szükségessé vált az egyezmény európai uniós ajánlásának megfelelő módosítása. A módosított egyezmény összhangban van az előbb említett toloncegyezményeinkkel.

Végezetül: a Magyar Köztársaság kormánya, valamint a Horvát Köztársaság kormánya között személyeknek a közös államhatáron történő átvételéről szóló egyezmény Zágrábban, 1992. december 9-én került aláírásra. Az Országgyűlés az egyezményt a 15/1995. számú országgyűlési határozatával erősítette meg.

Kérem, hogy a Magyar Köztársaság kormánya, valamint a Horvát Köztársaság kormánya között személyeknek a közös államhatáron történő átvételéről szóló egyezményt, illetve a Magyar Köztársaság kormánya és az Osztrák Köztársaság kormánya között Salzburgban, 1992. október 9-én aláírt egyezmény módosításáról szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslatokat a tisztelt Ház vitassa meg és fogadja el.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage