T. ASZTALOS ILDIKÓ (SZDSZ): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Ma már sokszor elhangzott, hogy a Fidesz választási ígéretei között szerepelt az, hogy elsősorban jelentősen szeretnék csökkenteni a személyi jövedelemadót. Ennek a csökkentésnek, illetve annak a személyi jövedelemadó-struktúrának, amelyet a kormány a következő évben be kíván vezetni, most vagyunk tanúi. Ebből nyilvánvalóan - ma már sokan elmondták előttem is - nem következik a választási ígéret betartása, mert ahogy azt meg lehet állapítani, ebben a személyi jövedelemadó-rendszerben a terhek egy minimális növekedése, átlagosan minimális növekedése mutatható ki. A személyi jövedelemadó, mint minden adó, bizonyos preferenciákat tesz lehetővé bizonyos társadalmi csoportok irányában. Ma már sokan elmondták, hogy kik azok, akiket ez a törvény nem preferál. Azt szeretném nyilvánosan rögzíteni, hogy ez a törvény tulajdonképpen a középosztálybeli családokat preferálja a gyermekkedvezményeken keresztül, illetve a legfelső adósáv kedvezményén keresztül. Ezt nyilvánosan ki kell mondani, és ennek a rögzítése mindenképpen kívánatos.

Miért is van az, hogy ez ellen többen felszólalnak, és ez ellen nyilvánvalóan elmondjuk aggályainkat? Azt lehet tudni, hogy az a kör, ahová a középosztálybeli családok tartoznak - megfelelő jövedelmi kondíciókkal -, a társadalomnak csak egy szűk rétegét jelenti. Természetesen lehet azt mondani, hogy a Fidesz vezette kormány jövőbeni preferenciája arra ad alkalmat, hogy a fiatal házasok - akik majdan vállalják a két, illetve három gyermeket - majd megfelelő körülmények között tudják nevelni ezeket a gyermekeket, és tulajdonképpen ennek szól ez az adórendszer.

Azonban a többi család gyermekeinek sorsával kapcsolatban szeretném kifejezni az aggályaimat. Miért is van ez így? Az előttem szóló, véleményt elmondó képviselőtársam - aki kétpercesben is beszélt - már elmondta, hogy Szabolcs-Szatmár megyében milyen jövedelempozíciók alakulnak ki, és a gyermekekhez hogyan nem fog eljutni ez az adókedvezmény során realizálandó gyermektámogatás, mert hiszen nem tudják igénybe venni az ott élő családok több ok miatt. Egyrészt ott nagy részben nagyon kis jövedelmű családok élnek, másrészt nagyon sokan vannak munka nélkül.

Borsod megyében sem változatos a kép, amelyet el tudok mondani, hasonlít Szabolcs-Szatmár megyéhez. Nyilvánvaló, hogy ez a személyi jövedelemadó e megye családjait kicsit rosszabb helyzetbe hozza, mint azokat, amelyek gazdagabb réteghez tartoznak. Miért nagyon nagy probléma ez, mondjuk, Borsod megyében? Azért, mert a gyermekek számára el nem érhető támogatás azt jelenti, hogy a rosszabb helyzetben lévő családok gyermekei még rosszabb helyzetbe kerülnek, és ez semmiképpen nem kívánatos. A társadalmi olló, amely ezáltal szélesedik, tulajdonképpen fölpörög. Azt lehet mondani, hogy ezeknek a gyerekeknek az esélyei jóval rosszabbak lesznek az elkövetkezendő években, ha ez így marad, mint azoké, akik jóval jobb jövedelemkörülmények között élnek már most is.

Nyilvánvaló, hogy az a családi jövedelemadózás, amelynek elve vagy gondolatisága megfogalmazódik ebben a törvénymódosításban, támogatandó.

 

 

(18.50)

 

A mód az, amely nem megfelelő. Mindenképpen fontos, hogy egy átlagos magyar család számára legyenek elérhetőek legnagyobb mértékben ezek a kedvezmények. Előttem szóló SZDSZ-es képviselőtársam már elmondta, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége éppen ezért preferálja azt, hogy a családi pótlékon keresztül juttassuk el a nagyobb lehetőségeket a családokhoz, és ne az adókedvezmény igénybevétele legyen az az alap, amellyel ez megtörténhet.

Ebben a gazdasági helyzetben, amelyben ma Magyarország van, nyilvánvaló, lehetőség nyílna arra, hogy a családi pótlékot nagyobb mértékben növelje a kormány, és a gyermekek számára valódi támogatásként a családokhoz ezt eljuttassa. Ezzel nyilván nem él ez a személyi jövedelemadó-törvénymódosítás, hanem azt mondja, hogy csak bizonyos jövedelemhatárok mellett kívánja a családokat támogatni. Én ezt semmiképpen nem tudom elfogadni, és amint már mondták képviselőtársaim is, ezek a gondok még halmozottabban jelentkeznek azokban a megyékben, amelyek egyébként is rossz körülmények között élnek, hiszen jóval magasabb a munkanélküliség, mint az országos átlag, jóval alacsonyabb a bruttó kereset, mint az országos átlag, és nyilvánvaló, ezekben a megyékben a családok még kevésbé tudják igénybe venni azokat a lehetőségeket, amelyeket ez a személyi jövedelemadó-módosítás lehetővé tesz a családok számára.

Szeretnék még egy rövid gondolatot elmondani arról, hogy az államtitkár úr bevezetőjében, expozéjában elhangzott az, hogy a vállalkozások számára ez a jövedelemadó-módosítás kedvezményeket tartalmaz. Nem vitatom, hogy vannak benne olyan részek, amelyekkel egyet lehet érteni, de azért föl szeretném hívni a figyelmet arra, hogy van egy passzusa a személyi jövedelemadó-módosításnak, amely a cégautóra vonatkozik. Ma, amikor mindenki arról szokott beszélni, hogy 800 ezer vállalkozó van Magyarországon és ebből körülbelül 400 ezer az az egyéni vállalkozó, akiket úgy szoktak emlegetni, hogy kényszervállalkozók, bizony, az autó ezen vállalkozások számára nem luxuscikk, hanem munkaeszköz is.

Nyilvánvaló, hogy más arányokat kell számukra megfogalmazni, mert természetesen egészen más egy cégautó egy nagyon jól jövedelmező cég esetében, mint egy olyan vállalkozás esetében, amely valóban a munkavégzéshez használja ezt az autót. Szeretném a kormányzatot arra a gondolatra vezetni, hogy a cégautó kérdését majd a módosító indítványok kapcsán is tekintse át, mert véleményem szerint ez is a kisvállalkozások támogatásának köréhez tartozik, és nyilvánvaló, hogy ezen keresztül is lehet bizonyos támogatást eljuttatni az egyéni vállalkozókhoz, illetve a kisvállalkozókhoz.

Nagyon fontosnak tartom, amit, azt hiszem, Mádi László képviselő úr is mondott, hogy az adóreform felé a kormány egy lépést tesz. Még csak nagyon kicsi módon lehet ezt felfedezni, de az igazi adóreformot, amely a valódi adócsökkentést eredményezi, amelyre a gazdasági növekedés alapot szolgáltat, mindenképpen támogatni szeretnénk. Ezzel a személyi jövedelemadó-módosítással azonban nem tudunk egyetérteni.

Természetesen nem kívánok kitérni a törvénytervezet többi részére, mert a mai nap folyamán már többször és többen elmondtak olyan dolgokat, amelyekkel én is egyetértek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage