DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tulajdonképpen a következő vezérszónok lennék a Magyar Igazság és Élet Pártja részéről, azonban a vitának ebben a tárgykörében, a magán-nyugdíjbiztosító pénztárak kapcsán néhány gondolatot szeretnék a tisztelt képviselőtársaimmal megosztani.

Felmerült az MDF képviselője részéről a magán-nyugdíjbiztosító rendszer némi felülvizsgálata, korrekciója. Ezzel tulajdonképpen mi magunk is teljes mértékben egyetértenénk, hiszen a magán-nyugdíjbiztosító pénztárak bevezetését annak idején véleményünk szerint nem kellőképpen alapos hatásvizsgálatok, hatásszámítások előzték meg. Való igaz, hogy az elmúlt évben, illetve az előtt több kötetnyi anyagot készítettek különböző szakértői csapatok a nyugdíjbiztosítás bevezetésére, a magán-nyugdíjbiztosítás létrehozására, azonban lényeges az, hogy ez a nemzetközi pénzügyi szervezetek, a Világbank, a Nemzetközi Valutaalap részéről egy olyan modellt honosítana meg az országban, amelyet tulajdonképpen olyan helyeken szokott az IMF javasolni, ahol annak előtte még nem volt nyugdíjbiztosítás. Mint tudjuk, Magyarországon a felosztó-kirovó rendszer jó pár évtizede működik. Tehát tulajdonképpen Indokína térségében javasolt az a magán-nyugdíjbiztosítási modell, amelyet az előző kormányzat bevezetett. Tehát messzemenően egyetértenénk ezeknek a hatásszámításoknak az átgondolásával, illetve a korrekciók elvégzésével.

Másrészt pedig a modell nagyon egyszerű: a felosztó-kirovó rendszerben, az állami rendszerben tulajdonképpen a magán-nyugdíjbiztosító pénztárakba való befizetés lehetőségének megteremtésével egy hiánytömeg keletkezik. A másik oldalon a magán-nyugdíjbiztosító részlegben pedig egy többlet keletkezik, ami szabadon befektethető, mozgatható, tőkepiaci csatornákon ez a pénz tulajdonképpen bármely világtájon bármely befektetési ágazatban elhelyezhető; tehát itt még a garanciákat is majd végig kellene gondolni, hogy ezek a tőketömegek hogyan hova áramoljanak.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage