DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt héten meglepve figyeltem a televízió hírműsorának a Vörösmarty téri drogtüntetésről szóló tudósításait. Leginkább az a transzparens váltotta ki a megdöbbenésemet, melyre a következő, egyes ellenzéki képviselők által is többször sulykolt mondatot írták fel készítői: "Ne tegyetek bennünket bűnözővé!". Nos, tisztelt képviselőtársaim, hogy ki kit tesz bűnözővé, ez ebben az összefüggésben számomra nem világos. Nem tudom például, hogy az SZDSZ vezető személyiségei által aláírt, a kábítószer nélküli társadalmat ellenző tiltakozó levél tartalmazott-e erkölcsi és anyagi felelősségvállalást azokért, akik önhibájukon kívül váltak a drogfogyasztás áldozatává. Vagy azok a szabaddemokrata képviselők, akik jelenlétükkel támogatásukról biztosították az említett demonstráció résztvevőit, az elvi állásfoglaláson túl is részt kívánnak-e a kábítószer-fogyasztás örömeiből és tragédiáiból, vagy pusztán liberális populizmusról van szó.

Nem üres kételyek ezek, tisztelt képviselőtársaim. A drogfogyasztásnak vannak ártatlan áldozatai is. Elég, ha csak a kábítószer hatása alatt okozott úgynevezett diszkóbalesetek vétlen elszenvedőire gondolunk. Felidézhetjük az utóbbi idők egyik kábítószeres kultuszfilmjének, a Transportingnak azt a jelenetét, amikor egy lány, a többnapos drogmámorból feleszmélve, a lakás egyik zugában rátalált éhhalált halt csecsemőjére. Hogyan adhatnak hát számot önmaguknak ezek a képviselők, ha azok közül, akikkel együtt tüntettek, egyesek túladagolásban meghalnak?! Vajon az áldozatok és hozzátartozóik is azon a véleményen vannak-e, hogy a kábítószer-fogyasztás magánügy?

Tisztelt Képviselőtársaim! Ebben az évben a fogyasztók 40 milliárd forintot költöttek kábítószerre, amely összeg teljes egészében a hazai szervezett alvilág zsebébe került. Tragikus illusztrációja a jelenlegi állapotnak az, amely az elmúlt hétvégén történt, hogy brutálisan kivégeztek egy 16 éves fiatalembert, aki a híradások tanúsága szerint drogárus volt. Ugyancsak mértéktartó becslések szerint ma Magyarországon félmillió ember fogyaszt kábítószert, és a drogfüggők száma 50-100 ezer fő között mozog. Ennél is megdöbbentőbb adat, hogy legalább 100 ezer fiatal fogyaszt amfetamin kábítószert a szórakozóhelyeken. Csak Székesfehérváron egy hétvégén 20 millió forintot költenek a fiatalok kábítószerre. Egy legújabb felmérési adat alapján Győrben a 7. és 8. osztályos fiatalok 15 százaléka fogyaszt alkalmilag vagy rendszeresen kábítószert, de a halálozási arányok is jelentősen növekedtek az elmúlt időszakhoz képest. Két év alatt több mint 50 százalékkal nőtt a kábítószerrel összefüggő halálozások száma. 1998 első felében 28-an, azaz kétszer annyian haltak meg herointúladagolásban, mint tavaly. Azokat, akik egy üveg sör elfogyasztása után halálra gázolnak valakit, a törvény szigorúan megbünteti, és ez véleményem szerint helyes. Hallottunk már olyan esetekről is, amikor csecsemők fulladtak meg a bezárt gépkocsiban - a szülőket elítélték, joggal.

A felelősség, amit felvállalunk, nem ruházható át a körülményekre való hivatkozással. A mi felelősségünk az, hogy ne történhessenek meg ezek a tragédiák; figyelemfelkeltéssel, megelőzéssel, felvilágosítással, a jog adta lehetőségekkel egyaránt, de semmiképpen sem a szkeptikus beletörődéssel. "Lehetséges a kábítószer nélküli világ!" - ez volt az ENSZ 1998. június 8-a és 10-e között New Yorkban megtartott rendkívüli közgyűlés jelszava. Ezen a közgyűlésen Bill Clinton, az Egyesült Államok elnöke a következőket mondta: "Az új évezred előestéjén példátlan lehetőségünk nyílik arra, hogy megteremtsük a drogmentes világot. Rendelkezésünkre állnak az ismeretek és kísérleti tapasztalatok az új, fejlett technológiák és kormányaink akarata".

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportjának megvan az akarata arra, hogy megteremtse a drogmentes Magyarországot.

 

(8.50)

 

Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy egyes társadalmi problémákat, így a nagyon összetett kábítószerkérdést nem lehet pusztán jogi eszközökkel megoldani. Ezért minden erőnkkel azon leszünk, hogy megteremtsük mind a jogi, mind az intézményi kereteit annak, hogy gyermekeinkhez ne juthassanak el a kábítószerek, mert mi nem akarunk senkit bűnözővé tenni, leginkább őket nem. Ezért kérem a transzparens magasba tartóitól és a kábítószer nélküli világot ellenző politikusoktól, ne tegyenek bennünket áldozattá.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage