DR. PUSZTAI ERZSÉBET egészségügyi minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Inkább csak folytatni szeretném az ön hozzászólását néhány kiegészítéssel. Túl sok szó esik mostanában a büntető törvénykönyvről, és túl kevés szó esik arról, hogy ez milyen lehetőségeket teremt számunkra. Amikor a büntető törvénykönyv kétparagrafusos módosításáról beszélünk, soha nem hallunk arról, hogy a büntetőeljárási törvény milyen más utakat tesz lehetővé, és hogy igazából az egyértelmű büntetés kilátásba helyezése teremti meg a lehetőséget arra, hogy a fiatalokat olyan útra kényszerítsük ezáltal, amelyből épülve és gazdagodva jöhetnek ki.

Nem az a célja ennek a törvénynek, hogy börtönbüntetésre ítélje a fiatalokat; azért fenyegeti őket börtönbüntetéssel, hogy más utakra lehessen terelni őket. Ha egy cigarettát elszívó fiatalt el kell engedni, mert semmilyen módunk nincs rá, hogy befolyásoljuk, haza lehet engedni, és újra folytathatja ugyanezt, akkor eljutunk a kábítószer-függőség fázisáig is. Azonban abban az esetben, ha egy ilyen fiatalt tetten érnek, és módunk van arra, hogy kötelezzük, tanfolyamra kötelezzük, amelyen részben tanul, részben személyiségfejlesztő módszerekkel gazdagíthatjuk, akkor valódi megelőzést tudunk elérni, valóban eltéríthetjük a kábítószer fogyasztásától, és nem válik függővé.

Az az érdeke mindenkinek, hogy minél kevesebb függő ember legyen az országban, minél kevesebb függő embert kelljen kezelni. Az a lényeg, hogy a fiataloknál a megelőzést tudjuk elérni mindenféle módszerrel. Ide tartozik a nemzeti alaptanterv keretében az egészségnevelés kialakítása és a személyiségfejlesztés módszereinek fejlesztése. Ide tartozhat a pedagógusok továbbképzése és képzése, az írott és elektronikus médiában a pozitív példák és az eltérítő módszerek propagálása, ide tartozik a fiatalok kábítószerszűrése. Úgy hiszem, nagyon sok más módszerünk van, mint a büntető törvénykönyv és a klasszikus büntetési formák. Erre azért van szükség, hogy lehetőséget teremtsünk a fiatalok befolyásolására.

Még egy fontos dolgot hozzáteszek: ide tartozik az a családtámogató politika, amellyel szeretnénk elérni, hogy a gyermekek a családokban biztonságos, meleg és szerető környezetet találjanak, hiszen mindannyian tudjuk, hogy a devianciák, a szocializációs zavarok, az alkoholizmus és a kábítószer-függőség gyökere ott van a családban, a fiatalok lelkében, a gyerekek között, akik nem találnak támogatást a családban, és akik elmagányosodnak, hiszen az odafigyelést, a törődést és a szeretetet nem lehet néhány ezer forinttal kiváltani. Ha olyan családtámogató rendszereket teremtünk, és olyan iskolai nevelési rendszert teremtünk, amely megtanítja az embereket arra, hogy odafigyeljenek egymásra és törődjenek egymással, akkor lényegesen kevesebben fognak a kábítószerhez, az alkoholhoz hozzányúlni.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage