DR. SCHVARCZ TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. A miniszter úr által elmondottakhoz szeretnék néhány szóban hozzászólni. A közalkalmazotti jogviszonyról szóló törvény megalkotása után keletkezett egy joghézag, amelynek a lefedését nem sikerült megoldani.

Az ügyeletet a munka törvénykönyve nem szabályozza, a magyar jogalkotásban az ügyelet meghatározására először az egészségügyi törvényben került sor; a munka törvénykönyve csak túlmunkát és készenlétet ismer. Emiatt a MOK - nagyon helyesen - megnyitotta ezt a jogvitát, s kezdeményezte az ügyeleti pereket. Most az egészségügyi miniszter úr, gondolom, erkölcsi kötelességet is érez amiatt, hogy az ennek kapcsán hátrányos helyzetbe jutott kórházakon valamilyen módon segíteni kell, hiszen ezek jogos pénzek. Ennek van egy visszamenőlegesen megítélt része, amit perekben követelnek, és van egy előremenő része, amit ki kell fizetni. Az egyiket tartalmazza a tb-költségvetés, a másikra a kórházaknak nincsen fedezetük.

A csődbiztosokkal kapcsolatban hadd mondjam el, hogy megoszlanak a tapasztalataink, hiszen azoknál a kórházaknál, amelyeknél már van önkormányzati csődbiztos, sem mindenütt sikerült a gazdálkodást rendbe tenni, hiszen nem tudnak a csődbiztosok csodát tenni, hiszen alulfinanszírozott, forráshiányos az egészségügy, s a kórházak eladósodásának csak egyik oka az, hogy bizonyos bérköveteléseket és ügyeleti pereket kell fizetniük a kórházaknak. A másik ok az, hogy az önkormányzatoknak nincsen pénzük, s a finanszírozás nem tartalmazza az amortizációt. S a kórházak azért kerülnek nehéz helyzetbe, mert a működési költségükből kénytelenek kigazdálkodni a műszerpótlást, az amortizációt, a beszerzéseket, a felújításokat. Hajózni pedig kötelező - navigare necesse est -, a gyógyításnak mindenképpen folynia kell. Tehát ha a kórházak nem akarják, hogy a gyógyító munka megfeneklődjék, akkor műszert vásárolnak, amortizációra költenek, ez pedig azt jelenti, hogy valamilyen szállítói kötelezettségnek nem tesznek eleget, tehát eladósodnak.

Sokkal bonyolultabb és összetettebb ez a probléma (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), s nagyon gyorsan meg kellene oldani, hiszen számos kórház van csődközeli vagy csődhelyzetben.

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage