KOVÁCS FERENC (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A sármelléki repülőtér ügye nem először szerepel a magyar parlament előtt. Remélem, hogy jövője tisztázásának, kibontakozásának rövid távon való elősegítése érdekében most hangzik el utoljára itt hozzászólás. A sármelléki repülőbázis polgári, idegenforgalmi célból való hasznosítására eddig is számtalan kísérlet történt. A szovjet repülők távozása után is hangos maradt a reptér, ám azóta a tulajdonlás és a hasznosítás körüli zajos vitáktól.

A szándékok és a lehetőségek közös nevezőjének megtalálását nagyban segítené az alapvető technikai feltételekkel, leszállópályával, fogadóépülettel most is rendelkező légi központ olyan műszaki szintre hozása, mely megkönnyítené az elhanyagolt objektum beillesztését a Dunántúl turisztikai fejlesztési terveibe. Ez a jelenleg még hiányzó peremfeltétel a repülőtér éjjel-nappali folyamatos működését is lehetővé tevő elektronikus biztonsági vezetőrendszer.

Jelenleg egy svájci légitársaság szervezésében hetente charterjárat közlekedik Sármellék és Zürich között. Keszthelyi, hévízi és zalakarosi szállodaigazgatókkal, szállodaüzemeltetőkkel folytatott megbeszélések alapján biztosan kijelenthető, hogy a repülőtér kihasználtságára többszörös fizetőképes kereslet van, azonban a biztonságos üzemeltetés egyik legfontosabb feltétele hiányzik. A távozó szovjet légierő felszámolta ezt a rendszert, mivel a kivonulást lezáró magyar-orosz közös megegyezésben nem szerepelt az objektum légi biztonsági rendszerének sem átvétele, sem ellentételezése. Az orosz fél az akkori áron számolva 150 millió forint értékben építőanyagot kért cserébe a Sármelléken található repülésirányító berendezésért. A magyar állam nem fogadta el a felkínált cserét, azonban az eltelt évek bebizonyították, hogy egy ilyen rendszer nélkül nem lehet és nem tervezhető annyi gép és vele akkora utasforgalom sem, amely gazdaságossá és a későbbiek során fejleszthetővé tenné a repülőteret.

Javaslom ezért a Kincstári Vagyonkezelő Szervezet kezelésében lévő sármelléki repülőtérre egy repülésirányító biztonsági rendszer beszerzését az orosz államadósság terhére. A témában jártas szakértőkkel folytatott konzultációk egyértelművé tették, hogy az Oroszországból beszerzésre kerülő reptéri elektronikus biztonsági rendszer kisebb korrekcióval megfelel az európai repülési szabványoknak.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage