DR. PÁLINKÁS JÓZSEF oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Nagyon röviden néhány kérdésre szeretnék reagálni. Számos hozzászólás elhangzott, amelynek témája a részletes vitában kerül majd kibontásra. Az első kérdés: ez a törvényjavaslat bővítés a felsőfokú szakképzés irányába, ezt szeretném még egyszer hangsúlyozni; nem a felsőoktatás irányába történik elsősorban a bővítés, a felsőfokú szakképzés irányába. A törvényjavaslatban ott szerepel az a bizonyos nyolchetes kitétel - majd a részletes vitában megvitathatjuk ezt a nyolchetes kitételt -, ez éppen arra szolgál, hogy a felsőoktatás korlátozás nélkül ne használhassa fel szakmai gyakorlatokra a szakképzési alapot.

A másik kérdés a bővítés a befizetők saját döntéseinek irányába. Én azt képzelem, hogy bizonyára előfordulnak majd olyan esetek, ahol nem pontosan a szakképzés irányának megfelelően használják fel ezeket az összegeket - minden rendszerben van hiányosság. Nem hiszem azonban, hogy a magyar vállalatok elsősorban honolului nyelvoktatásra használnák majd fel ezt a részt. Őszintén remélem, hogy hamarosan bekövetkezik az az időszak, amikor a magyar vállalatok oktatási intézményeket bíznak meg ebből a keretből, hogy az ő igényeiknek, az ő pontos igényeiknek megfelelően végezzék el ezeket a továbbképzéseket. Biztos olyan is előfordul, hogy a vállalatok maguk elvégzik ezt a továbbképzést.

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Azt hiszem, abban egyetértés van a Házban és a kormány részéről is, hogy az ellenőrzés rendszerét teljesebbé kell tenni, hiszen itt nyitunk a Szakképzési Alap felhasználása tekintetében. Minden ilyen nyitásnál előfordul az, hogy a kaput túl szélesre nyitjuk, ezért azzal egyetértek, hogy az ellenőrzést teljesebbé kell tenni.

Két apróságra szeretnék még reagálni, az általános műveltség kérdésére. Ezt én magam is nagyon fontosnak tartom, nem került itt szóba a nyelvtudás kérdése. A magyar egyetemi oktatók, a magyar professzorok bizonyára elég jól tudnak idegen nyelveket, nagyon nagy hiány mutatkozik azonban éppen a szakmunkáskörben a nyelvtudás tekintetében. Azt remélem, hogy hamarosan elérjük azt az állapotot, amikor a magyar autószervizek autószerelői is meg tudnak szólalni ilyen vagy olyan idegen nyelven, és ezáltal a magyar szolgáltatások lényegesen jobban eladhatók lesznek.

A szakképzőhelyek állapota: azt gondolom, érdemes megnézni, jól tükrözi azt, amit a szakképzési alap jelentett az elmúlt években. Éppen a szakképzési alap felhasználása révén vált lehetővé, hogy a piacképes szakmákban a szakképzőhelyek állapota jobbá váljon. Bizonyára előfordult olyan piacképes szakma is, ahol érdemei ellenére nem váltak jobbá a szakképzőhelyek, de a szakképzőhelyek infrastruktúrájának fejlesztését éppen a piac által visszaigazolt szakmákban tette lehetővé a Szakképzési Alap.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage