DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Egyetértek önnel abban, hogy rengeteg nehézség terheli embertársaink mindennapjait és a mi életünket is, a mi munkánkat is. Problémák, amelyeket meg kell tudnunk oldani. Ilyen probléma volt a természeti katasztrófák vagy az árvíz-belvíz tárgyában az az intézkedéssorozat, amelyet a kormány adott és ígért, amely 21 milliárd forinttal segítette az arra rászorulókat. Sokkal többel, mint amivel önök a kezdeményezésükben éltek.

(9.30)

Meggyőződésem, hogy a megoldás a lényeg. És tisztelt frakcióvezető úr, a rendes ülés számos intézményt biztosít arra, hogy ha önöket a valós megoldások érdeklik, akkor a rendes ülés keretében ezek megoldhatók legyenek! (Közbeszólások az SZDSZ soraiból.) Azonban a megoldásra váró ügyek helyett rendszeresen válságról meg a demokrácia veszélyeztetéséről beszélnek - ahogy ezt az ön írásban beadott anyaga is tartalmazza -; olyanokról beszélnek, mint a demokrácia válsága, eljárási problémák sorozata; legfontosabb feladatuknak tartják azt, hogy felelősöket keressenek ott, ahol közös a felelősségünk, ott, ahol nincs felelős, vagy esetleg a gyökerek az elmúlt négy évre vezetnek vissza.

Az elmúlt hetek minden egyes napirend előtti felszólalása ezt a fajta gyanakvást erősíti, nemcsak a parlamentben, de a magyar közéletben is. Cato szerint: "Gyanakvással tele, kinek rossz a lelkiismerete." Ebben a kérdésben, a rendkívüli üléssel kapcsolatban önöknek és az SZDSZ-nek igazán rossz lehet a lelkiismerete, hiszen önök voltak azok, akik négy éven keresztül építgették azt az elméletet, hogy nem tarthat az Országgyűlés a rendes ülések alatt rendkívüli ülésnapot! Az MSZP-vel együtt önök voltak azok, akik ezt nemcsak meghirdették, de hoztak egy alkotmányügyi bizottsági döntést is arról, hogy ezt nem lehet megtenni. Ma az Alkotmánybíróság kimondta, hogy az SZDSZ-nek és az MSZP-nek ez az érvelése alkotmányellenes (Szalay Gábor: Mégis volt akkor rendkívüli ülés!), lehet ilyen ülést tartani, mondja ki az Alkotmánybíróság; szó szerint azt mondja, hogy bármikor lehetővé teszi a rendkívüli ülés összehívását, a rendes ülésszakon belül éppúgy, mint a rendes ülésszakon kívül.

Én nem kérem az SZDSZ-től, és magamtól fel sem álltam volna azért, hogy hamut szórjon a fejére az SZDSZ (Kuncze Gábor: Nekem sem hiányzott!), hogy a négyéves, következetesnek hitt álláspontját annullálta az Alkotmánybíróság. (Szalay Gábor: Hihetetlen!) De talán nem ildomos önöknek egy-két nappal az alkotmánybírósági döntés után e kérdés éllovasainak lenni!

Gondolkodjanak el, tisztelt SZDSZ-es képviselőtársaim, az alábbi jegyzőkönyvkivonaton, mielőtt ilyen éles kritikákat fogalmaznak meg! A jegyzőkönyv egyébként 1996. augusztus 28-án készült a házbizottságban. Két felszólaló volt, az egyik én voltam, a másik Hack Péter. A saját véleményemet mondom el két mondatban: "Az Országgyűlés az alkotmány alapján kétféle ülésszakot tart, a 365 nap ketté bontható: van a rendes ülésszak és van a rendkívüli. Az alkotmány rendkívüli ülésről beszél, ami megítélésem szerint összehívható a rendkívüli ülésszak idején, és összehívható a rendes ülésszak idején, ha az alkotmány 22. § (3) bekezdésében írt feltételek megvalósulnak." Ekkor ez a Magyar Demokrata Fórum álláspontja volt, én ezt képviseltem. (Szalay Gábor: És azóta megváltozott a vélemény?) Nem változott meg azóta sem. (Kuncze Gábor: Akkor mi történt a múlt héten?)

Azonban szíves figyelmükbe ajánlom, hogy mit mondott az ülésen Hack Péter, az alkotmányügyi bizottság elnöke: "Szeretném nagyon határozottan jelezni, hogy abban bizonyosan nem értünk egyet Dávid Ibolyával, hogy lehetséges a rendes ülésszak alatt rendkívüli ülésszak összehívása. Hat éve nem volt ilyen, de ne is legyen ilyen példa, mert abban a pillanatban szétverhető az Országgyűlés működése." (Szalay Gábor: De minden héten ülésezett az Országgyűlés, nem háromhetente! - Kuncze Gábor: Minden héten ülésezett a parlament!) "A rendes ülésszak elkezdődik szeptember 1-jétől, és az ülésszak alatt vannak ülések - mondta Hack képviselő úr (Kuncze Gábor: Hetente!) -, de hogy melyek az ülésnapok..." (Szalay Gábor: Nem tűnt fel, hogy hetente?) Kérem szépen, én olvasom a szó szerinti jegyzőkönyvet, engedjék meg nekem! (Derültség az MSZP padsoraiban.) "De hogy melyek az ülésnapok, azt a házbizottság állapítja meg. Kérem a jelen lévő ellenzékieket, hogy ne csak a mostani ciklusban gondolkodjanak, hanem a mindenkori ciklusban, és ha minden hétre 78 aláírással egy ülésnapot beiktatunk ebbe a rendszerbe, akkor a Házszabálynak a politikai vitanapra és egy csomó más jogos intézményre vonatkozó korlátozó rendelkezései értelmüket vesztik."

Még egy gondolatot! "De hogy rendes ülésszak alatt - mondja Hack képviselő úr - nem lehet rendkívüli ülést tartani, az biztos, mert azzal az egész parlamentet szét lehet verni. 78 képviselő minden korlátozás nélkül minden napra be tudna rakni egy rendkívüli ülést, és magát a parlamentet kiüríti az érdemi ülésektől." (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Ennyit a következetes és hiteles jogvédő szerepükről, tisztelt frakcióvezető úr! (Kuncze Gábor: Heti ülésezésről beszélt!) Köszönöm a kérdését. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage