SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Miniszter Úr! A Pénzügyminisztérium elkészítette a 2000. évi adó- és járulékreform koncepcióját, amely utóbbi egy olyan kormányt mutat, amely egyik kezével ugyan adni kíván a munkaadóknak és vállalkozóknak, ugyanakkor a másik kezével mindezt kamatostul visszaveszi.

Miközben az egyik kéz 33 százalékról 30 százalékra csökkenti a tb-járulékok összegét, és ezen belül 11 százalékról 9 százalékra az egészségügyi járulék mértékét, addig a másik kéz több mint 20 százalékkal, azaz az infláció mértékének duplájával, 3600 Ft-ról 4350 Ft-ra emeli meg a munkáltató által fizetendő havi egészségügyi hozzájárulás összegét, valamint 15 napról 90 napra, azaz hatszorosára emeli azt az időtartamot, amelyen belül most már teljes egészében a munkáltatók kellene hogy finanszírozzák a beteg munkavállalók betegszabadságának, azaz táppénzkifizetésének terheit.

De hogy mindemellett a munkavállalók se járjanak jobban, mint a munkaadók, részükre az a kormány járulékreform-koncepciójának fő meglepetése, hogy az eddigi 80 százalékos táppénz helyett 50 százalékra, pontosabban minimum 50 százalékra lesznek jogosultak, miközben egyéni egészségügyijárulék-befizetési kötelezettségük az ez évben 3 százalékra emelt értékről tovább emelkedik 3,5 százalékra. Én nem emlékszem arra, hogy akár a Fidesz választási programja, akár a közös kormányprogram említést tett volna a tb-járulék csökkentésén túl annak ilyen jellegű ellentételezéséről.

Kérdezem ezért, tisztelt miniszter úr, ezt gondolják-e önök a fekete- és szürkegazdaság kifehérítése céljából megfelelő és megteendő lépésnek. Ezt érti-e vajon a kormány a kis- és középvállalkozások működési feltételeinek javításán? Ezt érti a kormány az élőmunka-terhelés csökkentésén?

Várom válaszát! (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage