CSIZMÁR GÁBOR (MSZP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Az államtitkár úr befejező mondatai gyakorlatilag világossá tették, hogy az ifjúsági és sportbizottság kisebbségben lévő része miért nem tudta elfogadni ezt a választ, és miért ajánlom szíves figyelmükbe, hogy végül is érdemi válasz a feltett kérdésre nem született. Ugyanis most is azt mondta az államtitkár úr - mint ahogy a miniszter úr is a bizottsági ülésen -, hogy május 15-éig a kormány megtanácskozza magával, hogy mi is legyen a sportingatlanok sorsa, és majd aztán valamikor júniusban döntést is fog róla hozni.

Vagyis a kérdésre - hogy mi lesz az állami tulajdonban lévő sportingatlanok sorsa - válasz nem született, ezért mit azt tanácsoltuk, mint ahogy az előző interpelláció esetében is, hogy akkor kerüljön a bizottság és az Országgyűlés plénuma elé, amikor a kormány már önmagával legalább egyetért, és nem vitatkozik másokkal - mert egyelőre belül sincs egyetértés. Egyébként pedig egy sajátos, itt a piros, hol a piros játék zajlik az állami tulajdonú sportingatlanok környékén.

Ennek illusztrálásaként hadd mondjam el az UTE esetét. Kezdődött a történet azzal, hogy a Belügyminisztérium és az Újpesti Torna Egylet között fennálló, 1993-ban kelt szerződést a Belügyminisztérium megszegte, és az UTE használatában lévő tizenegy ingatlanból előbb a Szabadság-hegyi vendégházat, aztán a Böszörményi úti fedett teniszcsarnokot, majd az elmúlt évben a Budapest VI. kerületi, Eötvös utca 7. szám alatti székházat is elvették az egyesülettől.

Az előadás második felvonásaként az Ifjúsági és Sportminisztérium ez év márciusában négy ingatlant átvett, és három sportcélú ingatlan - a Belügyminisztérium kezelésében maradása mellett - használatáról foglalt állást, egyben a margitszigeti teniszsporttelep elvonása is megtörtént ezen akció kapcsán. Lényegében tehát az a helyzet, hogy miközben az egyesület és a minisztérium közötti szerződés él - amely ugyan felmondás alatt van, de szeptember 24-éig hatályos -, az Újpesti Torna Egylet használatában lévő ingatlanokból szép lassan, egyenként kiteszik az egyesület szűrét, és a sportcélú ingatlanok egészen más célra kezdenek hasznosulni.

Az újpesti önkormányzat számos alkalommal készséget mutatott arra, hogy az UTE használatában lévő sportcélú ingatlanokat átvegye, de erre szóban olykor elfogadó, olykor elutasító válaszokat kapott. Mi azért nem fogadtuk el ezt a választ, ami itt, a plénumon elhangzott, vagy azt a kiegészítést, ami a bizottságban elhangzott, mert nem látunk arra garanciát, hogy a más tárcáktól elvont ingatlanok sportcélokra fognak hasznosulni, és nem látunk arra garanciát, hogy a más tárcáktól elvont ingatlanok szakmai tekintetben, gazdálkodási tekintetben is jó kezekbe kerülnének. Hiszen látjuk, hogy a minisztérium a saját feladatai tekintetében csetlik-botlik, még nincs is olyan intézménye, amely képes lenne ezeket a létesítményeket, ingatlanokat kezelni és üzemeltetni, és egyébként meg sorozatosan szorulnak ki sportegyesületek ezekből az ingatlanokból.

Ezért ismételten azt javaslom, hogy az Országgyűlés akkor foglalkozzon ezzel a kérdéssel, amikor a kormány dűlőre jutott, és akkor nyugodt szívvel tudunk igent vagy nemet mondani arra a kérdésre adott válasz tekintetében, hogy mi is lesz a sportingatlanok sorsa.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage