DR. SOÓS GYŐZŐ (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Van egy gazdasági társaság Magyarországon, amelynél immár egy éve folyamatos a vagyonvesztés. Aránya mára meghaladta az 50 százalékot. Tartós fizetésképtelensége több száz hitelezője számára nyilvánvaló. Felszámolási kérelmek sorakoznak ellene a bíróságon. A Fővárosi Cégbíróság határozatban szólította fel a részvénytársaságokra vonatkozó törvények szerinti működésre, mindeddig eredménytelenül. A gazdasági társaság neve: Magyar Televízió Részvénytársaság. Tulajdonosa az a Magyar Televízió Közalapítvány, amelynek alapítója maga az Országgyűlés. A részvénytársaság saját tőkéje pedig könyv szerint: 18 milliárd forint közvagyon. Az üzemben tartási díj arányos része évente mintegy 10 milliárd forint, ugyancsak az adófizetők befizetéseiből származik. Egészen az 1997-es év végéig a Magyar Televízió Rt. gazdálkodási eredményei stabilak, vesztesége ellenére pozíciója ekkor jobb volt, mint alapításakor. Az elmúlt évi vesztesége azonban nyolcszorosa lett a megelőző évinek - ez több mint 8 milliárd forint. Tartozásállománya mára meghaladja a 12 milliárd forintot.

Bármely gazdasági társaság tulajdonosa hasonló helyzetben azonnal menesztené a menedzsmentet, különösen akkor, hogyha az adófizetők pénzét használják. Ennek a részvénytársaságnak azonban a médiatörvény előírásai szerint nincs igazgatótanácsa, sőt immár tíz hónapja nincs legitim, minden törvényi feltételnek megfelelő tulajdonosa sem. A kormányfrakciók által delegált, négy főből álló csonka kuratóriumi elnökség ugyanis nem felel meg a médiatörvény előírásainak, pedig a vagyonvesztés csak sürgős intézkedésekkel állítható meg.

Kérdésem tehát az, hogy mit kíván tenni a kormány a Magyar Televízió vagyonvesztésének megállítására és a törvényes állapot helyreállítására. (Szórványos taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage