DR. PUSZTAI ERZSÉBET egészségügyi minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! (Folyamatos zaj.) A szavazásra kerülő törvényjavaslat expozéjában a miniszter úr már jelezte, hogy kiemelt fontosságot tulajdonítunk a szakmai önigazgatás fejlesztésének, és ezért az orvos- és gyógyszerészkamara feladatait és hatásköreit ennek szellemében kívánjuk újragondolni, továbbfejleszteni.

Az Országgyűlésben lefolytatott vita megerősítette azt, hogy e tekintetben valóban lehet (Az elnök a csengő megkocogtatásával inti csendre a termet.) és érdemes előrelépni. A javaslat főbb irányait a vitában megerősítették. Ez megteremti annak lehetőségét, hogy a jövőben a kamarák tagságát érintő kérdésekben valóban ott szülessenek meg a javaslatok és részben a döntések, ahol ehhez a legtöbb információ van.

Azt tartjuk igazán jelentősnek, hogy a kamarák számára megadatik az a lehetőség, hogy saját tagságukkal a korábbinál közvetlenebb módon folytassák le a szakmapolitikai döntésekhez szükséges megelőző vitákat. Ez jó megoldás arra, hogy mind a döntés-előkészítés demokráciája, mind pedig az ennek alapján születő döntések támogatottsága a korábbinál nagyobb legyen.

 

(19.10)

Az Európai Unióhoz való csatlakozásunk szempontjából döntő fontosságú, hogy a köztestületek úgy tudjanak részt venni a tagjaikat érintő igazgatásban, hogy az világosan elválasztható legyen a kormány jogalkotói és általános igazgatási feladataitól. Az elmúlt néhány év tapasztalatai és kamarai működésre vonatkozó tanuló időszaka után ezen szervezeteknek módjuk van egy magasabb szintű, aktívabb tevékenységre, amely nélkülözhetetlen az európai szakmai és tudományos integrációhoz. (Zaj.)

A kormányzat és az Országgyűlés hitünk szerint jól dönt, amikor ennek feltételeit megteremti, ugyanakkor magasabb szintű elvárásokat támaszt e szervezetekkel szemben. Bízunk abban, hogy a törvénymódosítás elfogadásával az orvos és gyógyszerész kollégák is érzik a feladatokkal és új hatáskörökkel járó felelősséget, és ezen keresztül növekszik szakmai önbecsülésük is.

E törvény elfogadását alapfeltételnek tekintjük ahhoz, hogy az egészségügyet érintő további reformelképzelések megvalósításához a szakma támogatását elnyerjük. A törvényjavaslat benyújtásakor is tudtuk, vállaltuk, hogy az a magyar közigazgatást érintő szemléletváltozást tükrözi. Megnyugtató, hogy a javaslat előkészítése és vitája során ez a szemléletváltozás elfogadásra talált, lényegében természetesnek tűnt. A viták során olyan további pontosító, kiegészítő javaslatok születtek, amelyek az eredeti szándékait elfogadva a gyakorlati értelmezés és végrehajtás feladatait könnyítik meg. (Folyamatos zaj.)

Tisztelt Képviselőház! Az önök előtt lévő törvénycsomag másik fontos eleme a gyógyszerellátást szabályozó két törvény, nevezetesen a gyógyszertörvény és az úgynevezett patikatörvény módosítása. Mindkét törvény jelentős és meghatározó mind a gyógyszergyártók és -forgalmazók, mind pedig a gyógyszerfelhasználók, azaz a betegek szempontjából. Ezért is különösen fontos, hogy miként dönt ezekről a kérdésekről az Országgyűlés.

A bizottsági viták során tapasztalhatták, hogy a kormány szándéka egyszerűbb, jobban átláthatóbb rendszer kialakítása annak érdekében, hogy biztonságos és szakmailag vállalható rendszerben jussanak hozzá a betegek a gyógyszerekhez. E területen nagyon fontos a folyamatok ellenőrzése a gyártás, a nagy- és kiskereskedelem és a lakossági gyógyszerellátás minden lépésében. Itt is igaz, hogy a központi kormányzati szervek kevésbé hatékonyak bizonyos ellenőrzésekben, mint a decentralizált döntéshozatali és ellenőrzési rendszer.

A módosítás során arra törekedtünk, és a bizottsági viták is abban a szellemben folytak, hogy a változtatások ne veszélyeztessék a gyógyszerellátás, ezen keresztül a betegellátás érdekeit, ugyanakkor - és ezt a módosító javaslatok is tükrözték - a rendszerben dolgozó gyógyszerészek és gyógyszertárak se kerüljenek olyan helyzetbe, amely működési zavarokat okozhatna. Az önök előtt lévő törvénycsomag jelen formájában megítélésünk szerint megfelel ennek a kettős igénynek.

Tisztelt Képviselőház! A törvényjavaslat, illetve az önök által benyújtott és a kormány által is támogatott módosító indítványok elfogadása esetén az egészségügy a jövőben egy korszerűbben, hatékonyabban és demokratikusabban működő rendszerben működhet majd. Kérem tehát önöket, hogy meggyőződésük szerint a kormány által is támogatott módosító javaslatokkal szavazzák meg a benyújtott törvényjavaslatot.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage