DR. SCHVARCZ TIBOR, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Nehéz helyzetben vagyok, mert a bizottság ülésén nem fogalmazódott meg markánsan kisebbségi és többségi vélemény, így a bizottságban elhangzottakat kívánom összefoglalni.

Bizottságunk megtárgyalta a fent nevezett törvényjavaslatot, és a vitában elhangzott az, hogy ez a törvényjavaslat a 10/1995. számú országgyűlési határozatnak a következménye, illetve folyománya. Ezzel kapcsolatosan merültek fel kérdések a bizottságban az ellenzéki képviselők részéről. Pontosan az első kérdés az volt - ami itt már megfogalmazódott -, hogy az 5. §-ban a két könnyítés nem jelent-e fegyelemrontást a jó járulékfizetők részére, ha a rosszaknak elengedjük a tartozását.

Megfogalmazódott az is, hogy szükség van már egyszer végre a folyószámlák rendezésére, tehát szükség van arra, hogy tabula rasát csináljunk. De szerintünk rossz üzenete van ennek a törvényjavaslatnak, mert ebben az esetben a rosszak elnyerik méltó jutalmukat, a jók pedig úgy gondolják, hogy nem volt érdemes rendesen fizetni a járulékokat.

Az egészségügyi és szociális bizottságban a járulékfizetési fegyelem mindig nagyon komoly gondot jelent, hiszen az egészségügy számára nagyon nagy fontosságú a befizetett járulékok nagysága és a behajtható járulékok mértéke, hiszen az egészségügynek ebből kell gazdálkodni, a befolyt pénzt kell újra elosztani. Felmerült és elhangzott már az előttem szólóknál, hogy körülbelül 10, illetve 20 milliárd forintnyi pótlékelengedésre kerülhet sor, ez pedig a kis tartozásoknál 1 milliárd forint kiadást jelent, tehát durván azt jelentené, hogy 20-21 milliárd forint értékű kiadáshoz társul a remélt 46 milliárdos bevétel.

A vitában, illetve az előterjesztők részéről elhangzott az, hogy az APEH-hez való átkerülésnél rövid idő állt rendelkezésre ahhoz, hogy rendet tudjanak teremteni a folyószámlák ügyében. Ellenzéki képviselők megfogalmazták, hogy remény volt abban, amikor az APEH-hez kerültek ezek a folyószámlák, tehát az APEH-hez került a behajtás, hogy az APEH az apparátusában rendet tud végre teremteni, és meg tudja teremteni az átlátható, egységes járulékbefizetési rendet, de a kormány előterjesztői elmondták, hogy a behajthatóság így is mintegy 45-50 százalékosra tehető.

Ezen vita után a bizottságunk úgy határozott, hogy 13 igen, 4 ellenszavazat és 4 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak tartja ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage