DR. LOTZ KÁROLY (SZDSZ): Lentner képviselő úr egyrészt elmondta a biztató jeleket, de felhívta a figyelmet bizonyos veszélyekre is; én csak tényszerűen szeretném az OECD-nek a néhány nappal ezelőtt a magyar kormány számára átadott kvázi figyelmeztetésére felhívni a figyelmet.

Az 1998-as 5,1 százalékos fejlődés az OECD-országok élcsoportjába helyezte Magyarországot, ezzel szemben az OECD meglehetősen súlyos figyelmeztetést küldött az első négy hónap eredményei alapján, amely az alapvető gazdasági költségvetési deficitre hívja fel a figyelmet, arra az egyensúlytalanságra - rossz kifejezéssel -, amely a következő időszakban várható az első négy hónap export-import arányromlása következtében, és ha ez így folytatódik, igen rossz kilátásokat jósol a magyar gazdaság számára már erre az esztendőre. Mit javasol tehát? Három fő csoportot mond: igen erősen megszorítani a pénzügypolitikát, csökkenteni az állami kiadásokat és egyensúlyba hozni a külpiaci helyzetet, az export-import helyzetet.

Tehát tulajdonképpen részben alá szeretném támasztani azt, amit most Lentner képviselő úr mondott a végén. Tehát amennyiben ezeket az intézkedéseket a magyar kormányzat nem fogja megtenni, tehát nem folytatja az 1998-as tendenciákat, abban az esetben egy nagyon súlyos helyzet állhat elő.

Tudom, hogy ezzel kapcsolatban vannak fenntartások, a magyar kormány szerint egyelőre nem kell a kiadásokkal komolyan foglalkozni, én azonban szeretném nyomatékkal felhívni a figyelmet, hogy az OECD, amelyet a legmérsékeltebb és a legelfogadhatóbb forrásnak tartanak világszerte, nem véletlenül küldte ezt a figyelmeztetést.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)

 

(12.20)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage