DR. TORGYÁN JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Igen tisztelt Ház! Igen tisztelt Képviselőtársam! Úgy gondolom, hogy az az értékelés, amelyet ön a kormány egyéves tevékenységéről öt percre sűrítve adott, rendkívül közel jár az igazsághoz, az egy helyes, valós értékelés volt, hiszen bátran merem állítani, hogy azok a nehézségek, amelyeket a polgári kormány rögtön a hivatalba lépését követően leküzdött, minden más kormányt úgy megrengetett volna, hogy a talpraállás esélyét sem lehetett volna prognosztizálni.

(13.10)

Konkrétan arról van szó, hogy önmagában az a tény, hogy volt egy ázsiai pénzügyi összeomlásra utaló helyzet, jött az árvíz, a belvíz, jöttek az egyéb nehézségek, az orosz pénzügyi válság, jött a koszovói válság, ezt követően egy időre teljesen leállt a kereskedés lehetősége az orosz partnerrel éppúgy, mint a déli határaink mentén.

Ezek összességükben minden más kormányt megingattak volna, sőt nagyon sok kormányt lemondásra késztettek volna, hiszen ilyen pénzügyi nehézségek sorát józan értékelés szerint leküzdeni nem lehet. Ehhez tessék még hozzávenni azt a tényt, hogy szándékosan bombákat is helyeztek el a polgári kormány alá, ilyen volt a búzabomba, amelyet a taxisblokádhoz hasonló módon kívántak végrehajtani, majd amikor a búzabombát hatástalanítottuk, akkor jött a kukoricabomba, és annak előre való hangoztatása, hogy ez még a búzabombánál is jelentősebb fegyvertény lesz. Én úgy gondolom, az a körülmény, hogy mi végül is megváltottunk olyan kvótákat, amelyek kifizetése az egész államháztartást megrengette volna, ezek igazolták az új kormány bölcs előrelátását, azt az intézkedéssort, amellyel végül is ezeket a nehézségeket leküzdöttük.

Ha reálisan mérlegeljük a mi pénzügyi helyzetünket, akkor látni kell, hogy valóban voltak olyan körülmények, amelyek a mi exportunkat hátráltatták és kedvezőtlenül érintették, de az a tény, hogy most a koszovói válságnak vége lesz, és a koszovói válságot követően elindul egy újjáépítési időszak, ha ebbe a magyar gazdaság kellő módon be tud kapcsolódni, akkor hosszú időre előre megteremti az előrelépés lehetőségét.

De engedje meg, hogy önmagam helyett egyes banki vezetők leveléből idézzek, hogy ők miként ítélik meg a magyar gazdaság helyzetét. Én kaptam egy levelet, mégpedig június 15-én a Kereskedelmi és Hitelbank Részvénytársaságtól, a Raiffeisen Bank Részvénytársaságtól, a CIB Bank Részvénytársaságtól, a Magyar Külkereskedelmi Bank Részvénytársaságtól és a Bank Austria Creditanstalttól, amelynek lényege az volt, hogy a földművelésügy és a vidékfejlesztés jövőjét illetően olyan intézkedések meghozatalát javasolták, amelyek azt eredményezhetik, hogy az év hátralevő részében elérhető az az exportteljesítmény, amely a múlt év kimagasló teljesítményeként ismertté vált.

Azt kérték tőlünk, hogy léptessünk életbe olyan garanciaintézkedéseket, amelyekről nem tudhatták, hogy a kormány már meghozta ezeket az intézkedéseket, amelyek tehát a nevezett bankok vezetőinek megítélése szerint egyértelműen egy jelentős előrelépést tesznek majd lehetővé.

Én emlékeztetném önöket arra, hogy a külkereskedelmünket illetően például a sertéságazat és a baromfiágazat tekintetében 22-24 százalékkal növeltük a mennyiséget, de a világpiaci árak lényegesen nyomottabbak voltak, mint tavaly, ennek következtében az exportunk összvolumene visszaesett. De ha az árak hozzáigazodnak a korábbi évek árszintjéhez, akkor nyilvánvaló, hogy a mi exportbevételünk is oly mértékben fog növekedni, ahogy azt a válsághelyzet elmúlta következtében valamennyien várjuk.

Én úgy gondolom, a polgári kormány intézkedései látványosan kivezették az országot egy rendkívül nehéz helyzetből, és engedjék meg, hogy csak annyit jegyezzek meg, hogy egy olyan helyzetből (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), amelyet az MSZP öröksége jelzett.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage