DR. PÁLINKÁS JÓZSEF oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Magyarországon nincs és nem is lesz iskolabezárási hullám. Néhány iskolát valóban összevonnak Magyarországon az önkormányzatok döntése alapján.

Mielőtt az iskola-összevonások vagy iskolaátszervezések kérdésére kitérnék, hadd említsem meg azt a tragédiát, ami a képviselő úr felszólalását valószínűleg elindította, azt, hogy Magyarország népessége tragikusan fogy. Az elől, hogy a gyerekszám rohamosan csökken, nem térhetünk ki. Ez természetesen azt jelenti, hogy bizonyos iskolaátszervezések bekövetkeznek az elkövetkezendő években. Azonban ahhoz, hogy ne kelljen iskolákat bezárni, az intézkedések más területen, nem pusztán az iskolaügy területén fontosak, hanem olyan intézkedések, amelyek lehetővé teszik, hogy Magyarországon ne csökkenjen a gyerekszám, hogy Magyarországon a családok gyerekvállaló képessége növekedhessen. Ezek azok az intézkedések, amelyek megakadályozzák azt, hogy iskolákat kelljen Magyarországon bezárni.

Az elkövetkezendő néhány évben a gyerekszám fogyása miatt az egy tanárra eső gyerekek száma valóban kissé növekedni fog. Nem szeretnénk ebben az időszakban, amelyet éppen a kormány családpolitikai intézkedései remélt hatása következtében csak időlegesnek gondolunk - mármint a gyerekszám fogyását csak időlegesnek gondoljuk -, forrásokat kivonni a magyar közoktatásból. Szeretném a képviselő urat emlékeztetni arra, hogy az 1100 fő alatti lakosú településeken éppen a tavaly elfogadott idei költségvetés biztosítja ezen iskoláknak a százszázalékos finanszírozását, tehát az iskolák teljes finanszírozását.

Valóban igaz az, hogy amely településen az iskola megszűnik, ott gyakorlatilag az értelmiségnek egyfajta kivonulása történik ezekről a településekről. Számunkra nagyon fontos, hogy ezek az iskolák a kis falvak megtartóerejét növeljék, ezért tettünk meg mindent azért, hogy ezekben az iskolákban, ezeken a településeken ezeket a kisiskolákat finanszírozni tudjuk. Annak, hogy ne legyenek, ne lehessenek iskolabezárások, két fontos követelménye van, két fontos eszközzel tudjuk ezt biztosítani; az egyik dolog a törvény eszköze, a másik dolog a finanszírozásé.

Holnap a képviselő hölgyeknek és uraknak módjuk lesz szavazni a közoktatásról szóló törvény módosításáról. Ez a törvénymódosítás megerősíti az iskolák finanszírozását, a jelenlegi mintegy 63-67 százalékos szintről 80 százalékos szintre emeli a központi finanszírozás mértékét a közoktatásban. Ez is abba az irányba hat, hogy ne kelljen Magyarországon abban a - még egyszer mondom - reményeink szerint rövid időben, amíg a gyerekszám csökken, iskolát bezárni. Nem kívánunk az elkövetkezendő években forrásokat kivonni az oktatásból.

A közoktatási törvénynek van néhány olyan vonatkozása, amely a finanszírozásra vonatkozik. Ezekről a módosító indítványokról holnap a képviselő hölgyek és urak szavaznak. Remélem, hogy úgy szavaznak majd a közoktatásról szóló törvény módosításáról, hogy megerősítenek minket abban a törekvésünkben, hogy az iskolák stabilitását, stabil finanszírozását biztosítani tudjuk.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage