DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. (Moraj.) Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A Házszabály 51. §-ának (1) bekezdése úgy szól, hogy a napirenden nem szereplő, országos jelentőségű, halaszthatatlan és rendkívüli ügyben a felszólalás tárgyát és okát megjelölve, legfeljebb öt percben lehet felszólalást eszközölni.

Kuncze Gábor képviselő úr "A parlament" címmel terjesztette elő a mai napirend előtti felszólalását. Gondolhattuk volna, hogy esetleg a Parlament felújításáról fog beszélni (Derültség.), amely valóban egy fontos téma, hiszen a régi ülésterem minden bizonnyal kedvezőbb elhelyezési körülményeket nyújtott.

Mégsem kellett sokáig gondolkodnunk, hogy vajon mi lehet a szándéka a képviselő úrnak, hiszen ebben a témakörben ezzel a meglehetősen hiányos és a Házszabály általam idézett követelményeit ki nem elégítő megfogalmazásban éppen hatodszor eszközöl (Kuncze Gábor: Hetedszer!) - nem, a hatodik, képviselő úr, én pontosan számoltam, a hetedik talán majd a következő ülésen következik (Derültség a kormánypárti padsorokban.) -, tehát hatodszor tesz napirend előtti felszólalást.

A dolog annyiban mégis érdekes, és annyiban jelent némi újítást a korábbiakhoz képest, hogy az ötperces felszólalási időben az ötödik perc tájékán tért rá a parlament működésére, tehát arra, amiről a napirend előtti felszólalása szól, és mintegy nyolc másodpercet - figyeltem az időt - szánt az írásban megjelölt tárgy taglalására. Ehhez képest szeretném az ön figyelmét nagy tisztelettel felhívni arra, hogy a Házszabályban foglalt jogok gyakorlása az ott írt kötelezettségek teljesítését is mintegy feltételezi.

Ami az ön felszólalásának egyéb elemeit illeti, én úgy gondolom, ez nem volt mentes bizonyos megalapozatlan rémképeknek a falra festésétől sem. Amikor ön kormányzati magán-titkosszolgálatról beszél, úgy hiszem, nem veszi figyelembe, hogy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, ahol az ön nagyrabecsült pártjának a képviselői is ott ülnek, igen hatékony és minden lehetséges törvényi eszközzel fel van ruházva arra, hogy a kétharmados törvényben szabályozott nemzetbiztonsági tevékenységet kontrollálja, teljes egészében felügyelete alatt tartsa.

Csak megjegyzem, hogy ez a fajta bizottsági működés, amelyről önök el szoktak feledkezni, a plenáris ülés háromhetesre osztott ciklusához képest mindig egy-egy hetet lefoglal és igénybe vesz. Tehát valójában a parlament igenis, folyamatosan működik - most visszautalok az ön korábbi felszólalásaira -, hiszen a bizottsági működés legalább olyan fontos, sok esetben fontosabb, például a titkosszolgálatok felügyelete tekintetében, mint a plenáris ülésen folyó munka.

Egyébként én azt gondolom - igazán nem visszaélve a tisztelt Ház türelmével -, hogy talán egy picikét gondolkozni kellene azon is, hogy ez a bizonyos magnókazetta, amelynek a megszerzési körülményeit ön olyan képletesen ecsetelte, mert volt itt titkos találkától kezdve rejtélyes telefonig minden (Kuncze Gábor: Volt, bizony!), arról szól, hogy az előző parlamenti ciklus idején, amikor önök koalícióban voltak, és 72 százalékos többséget élveztek a Magyar Szocialista Párttal együtt, egy személy - aki kétséget kizáró módon szoros kapcsolatban áll az akkori kormányzó pártok egyes igen befolyásos személyiségeivel - egy kormányőrnek megbízást ad arra, hogy egy akkori ellenzéki frakcióvezetőt, egy olyan pozícióban lévő személyt, amilyen pozíciót most éppen ön tölt be, tisztelt Kuncze Gábor (Derültség az SZDSZ soraiban.), titkos eszközökkel figyeljen meg, rá nézve kompromittáló dokumentumokat szerezzen be (Horn Gábor: Állami pénzből!), amely kompromittáló dokumentumok az ő lejáratására alkalmasak lehetnek.

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Én az ön helyében ennek a körülménynek is szentelnék némi figyelmet. Amint megfontolnám az ön helyében - mint akkor a belügyminiszteri tisztséget betöltő személy vonatkozásában -, hogy az a kormányőr, aki hajlandó volt ennek a megbízásnak az elfogadására, éppen az ön által irányított Belügyminisztérium beosztottja volt.

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ezzel kellene foglalkozni, azt hiszem, az ügy kapcsán. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage