NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szeretném én is elismételni, hogy frakcióvezető úr "Mibe kerül nekünk Koszovó?" címmel - majd a magas ár, nincs pénzünk semmire indoklással - adta be a felszólalási igényét; azt hiszem, az előttem elmondott házszabályi rendelkezésekre nekem is fel kell hívnom a frakcióvezető úr figyelmét.

Másodszor: az autonómiával kapcsolatban a képviselő úr hiányolja a stratégiát. Ezzel kapcsolatban hadd mondjam el, hogy a magyar kormány az elmúlt hetekben nagyon intenzíven dolgozott ezen a kérdésen, két területen ajánlottunk fel egyértelmű támogatást a vajdasági magyaroknak: a szakértői háttértámogatás területén, illetőleg a diplomáciai háttértámogatás területén. Azt kell jeleznem, frakcióvezető úr, hogy úgy tűnik, eredményes volt ez a támogatás, hiszen koncepcionálisan kialakult egy többé-kevésbé egyértelmű álláspont a vajdasági magyarok különböző csoportjai között, amiről röviden szeretném önt tájékoztatni.

Azzal együtt, hogy mind a két szervezet készen áll arra, hogy a háromszintű autonómiakoncepció elemeit részletesen bedolgozza a stratégiájába, egyetértés volt abban, hogy az első helyen a gondolkodás középpontjában mindenféleképpen az úgynevezett személyi elvű autonómiakoncepciónak kell lennie, amely lehetővé tenné, hogy záros határidőn belül, választások által létrejöjjön a magyar nemzeti tanács, amely jogosult lenne arra, hogy legitim módon képviselje a vajdasági magyarokat, jogosult lenne arra, hogy az identitásérzékeny területen közjogi jogosítványokkal rendelkezzen, és jogosult lenne arra is, hogy a különféle autonómiatípusokkal, így a vajdasági, a tartományi autonómiára vonatkozó, illetőleg a magyar többségű régió jogaira vonatkozó tárgyalásokat lefolytassa a megfelelő partnerekkel.

Úgy ítélem meg, hogy stratégia van, ezt a vajdasági magyarok fogalmazták meg. A magyar kormánynak pedig az a feladata, hogy az elkövetkezendő időszakban kellőképpen segítse ennek a koncepciónak az érvényre juttatását, mint ahogy azt egyébként a NATO-workshop alkalmával a Magyar Köztársaság miniszterelnöke már meg is tette. De a nap folyamán lehetőségünk lesz arra, hogy Solana főtitkár úrnak, illetőleg Wesley Clark úrnak szintén előadjuk az ezzel kapcsolatos elgondolásokat.

A magyarországi vonatkozásokkal kapcsolatban pedig engedje meg, frakcióvezető úr, hogy jelezzem, még nincs itt a végelszámolás ideje, úgy látjuk, hogy nagyon komoly erőfeszítések vannak az újjáépítéssel kapcsolatosan, Magyarországnak ezen a területen komoly lehetőségei nyílhatnak. A kormányzat részéről megalakult egy tárcaközi bizottság, amely az újjáépítéssel kapcsolatos feladatokat hivatott koordinálni, ennek a kormány-előterjesztése elkészült, és a kormányülés holnap fog foglalkozni az újjáépítésre vonatkozó magyar szerepvállalással. Úgy tűnik, hogy ez az első lépésben az együttműködési lehetőségek feltárását kell jelentse. Azt követően, amikor látható lesz a politikai, illetőleg a gazdasági kibontakozás fő vonulata, akkor pedig módunk lesz arra is, hogy a magyar gazdaság közvetlenül szerepet vállaljon az újjáépítésben, de talán még inkább jelentős szerepe lehet Magyarországnak abban, hogy mintegy közvetítőként fogja tudni a nyugati pénzügyi szerepvállalás célba jutását elősegíteni.

(13.50)

Ha ezek a célkitűzéseink eredményesek lesznek, akkor azt tudom önnek mondani, hogy Magyarország a délkelet-európai térség konszolidálásában olyan szerepet játszhat, hogy nem csupán a veszteségeink lesznek mérhetőek, hanem lényegesen nagyobb arányban fog tudni a magyar gazdaság hasznot is húzni gazdasági értelemben az újjáépítésből.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage