PÁVA ZOLTÁN, az ifjúsági és sportbizottság elnöke: Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés ifjúsági és sportbizottsága a június 8-ai ülésén megvitatta a beszámolót. A bizottság feladatkörét a beszámoló gyermekek jogainak érvényesülésével foglalkozó részei érintették.

A bizottsági ülésen az előterjesztés szóbeli kiegészítésekor elhangzott, hogy az országgyűlési biztosok 1998-ban 355 eljárást, valamint 2 átfogó vizsgálatot folytattak, amelyek a gyermekek és a fiatalok alkotmányos jogainak érvényesülését vizsgálták. 1999-ben különös jelentőséggel bírnak az ombudsmanok megállapításai, mivel Magyarországnak ez évben kell jelentést tennie az ENSZ Gyermekek Jogai Bizottságának. A gyermek jogairól szóló New York-i egyezmény alapján, amelyhez Magyarország 1991-ben csatlakozott, az egyezményben elismert jogok érvényesítése érdekében elfogadott intézkedésekről és a jogok gyakorlásában elért eredményekről kell hogy szóljon majd ez a jelentés.

A szószólók beszámolójából kiderült: a gyermekek jogainak érvényesülését az egyedi eljárásokkal kapcsolatban elsősorban a szociális, a segélyezési és a büntetőügyekkel kapcsolatban vizsgálták, foglalkoztak továbbá a médiában megjelenő erőszak vagy a közlekedésbiztonság gyermekek jogait érintő kérdéseivel is; valamint elhangzott, hogy nem épült ki kellő mértékben az 1997. évi gyermekvédelmi törvény alapján létrehozandó gyermekjóléti szolgálatok rendszere.

A beszámoló bizottsági tárgyalása során különös hangsúlyt kapott a két országos átfogó vizsgálat bemutatása és értékelése. Magyarországon 1998-ban végeztek először olyan átfogó vizsgálatokat, amelyeknek kiindulópontja a gyermekek alapjoga volt. Az otthont nyújtó gyermekintézmények átfogó vizsgálatát Polt Péter, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese irányította. A vizsgálat 22-féle, rendkívül súlyos alkotmányos visszásságot állapított meg a vizsgált intézményekben, felhíva a figyelmet a gyámügyi, a gyermekvédelmi ellátó rendszer jelenleg zajló átalakulásából adódó problémákra. A jelentés megállapításainak következtében egy intézményt már be is zártak, míg egynek a további sorsa, amennyiben haladéktalanul nem történnek gyökeres változások, ugyanez lesz.

A másik átfogó vizsgálat a diákokat megillető jogok érvényesülését vizsgálta a középfokú oktatási intézményekben. A vizsgálat számos problémát tárt fel a diákönkormányzatok működésével, az oktatási intézmények alapdokumentumaival, valamint a tanulói jogokkal kapcsolatos kérdésekben. A jelentés feltárta, hogy egyes iskolákban az igazgató engedélyezi a dohányzást vagy az iskola területén a dohánytermékek árusítását. Az ombudsman megállapította, hogy a tanulók túlterheltsége miatt a mai magyar középiskolák diákjai egészségtelenül élnek.

Ellenzéki képviselőtársaim kérdéseire válaszolva az előterjesztők elmondták, hogy az állami gondozottak utógondozásának a kérdése jelenleg is megoldatlan. A vizsgált intézményekkel kapcsolatban megfogalmazott javaslataik, ajánlásaik megvalósulását az ombudsmanok utóellenőrzéssel követik nyomon. Ezzel kapcsolatban elmondták, hogy a minisztériumokkal jó szakmai alapokon nyugvó együttműködést tudtak kialakítani, de ez nem jelenti azt, hogy még az ajánlások meghozatala előtt konzultálnának az érintett tárcákkal.

Ugyancsak képviselői kérdésre válaszolva tájékozódott a bizottság arról is, hogy ez évben két olyan átfogó vizsgálatot terveznek az országgyűlési biztosok, melyek a gyermeki jogok érvényesülését is vizsgálni fogják.

 

(19.20)

Az Országgyűlés bizottságainak egyik legfontosabb feladata a kormányzati munka ellenőrzése, amelynek bizottságunk sajnálatos módon a beszámoló tárgyalása során nem tudott eleget tenni, mivel az érintett tárcák, az Oktatási Minisztérium, a Szociális és Családügyi Minisztérium és az Ifjúsági és Sportminisztérium érthetetlen módon nem tartották szükségesnek, hogy jelen legyenek a beszámoló tárgyalásakor. Emiatt levélben fordultam mindhárom miniszter úrhoz.

Az országgyűlési biztos hét ajánlást fogalmazott meg az oktatási miniszternek az iskolák alapdokumentumainak hiányosságával, a diákönkormányzatok működésével és finanszírozásával, az állampolgári ismeretek oktatásával, valamint az intézményekben elengedhetetlen pszichológiai szaktudás alkalmazásával kapcsolatban a tárca feladatkörét illetően. A bizottság a jelzett okok miatt - hasonlóan a szociális és családügyi miniszternek tett 14 ajánláshoz - a kormány álláspontjáról nem tájékozódhatott. A szociális és családügyi miniszternek megfogalmazott ajánlások tartalmazzák, hogy a miniszter tekintse át a gyermekvédelem rendszerét szabályozó jogszabályokat, és ahol szükséges, az intézmények átszervezését még 2002. december 1-jét megelőzően hajtsa végre. A beszámolóból kiderült, hogy a határidő előrehozását a miniszter úr nem látja teljesíthetőnek. Sajnos az indokokról ez esetben sem hallhattunk semmit, hiszen a tárca nem tisztelte meg az országgyűlési biztosokat és a bizottságot jelenlétével.

A 106/1995. számú országgyűlési határozat alapján a kormánynak már március 31-éig be kellett volna nyújtani a gyermekek és az ifjúság helyzetének alakulásáról szóló kormányzati jelentést. Ennek elvégzése a kormányzati munkamegosztás miatt elsősorban az Ifjúsági és Sportminisztérium feladata lett volna, mely szintén nem képviseltette magát a bizottsági ülésen, pedig a kormányzati jelentés összeállításához nagyon sok fontos megállapítást tartalmaz az Országgyűlés által most tárgyalandó beszámoló. Remélem, hogy ez a figyelmetlenség csak a bizottságnak és nem az ügynek szólt.

A bizottság ülésén egyik képviselőtársam javasolta, hogy valamennyi középiskola számára tegyük hozzáférhetővé a középiskolai diákokat megillető jogok érvényesülését bemutató jelentést. Gönczöl Katalin a meghallgatáson elmondta, hogy a hivatalának nincs forrása a nyomdai sokszorosításra, ezért kérem és egyúttal javaslom a kormány jelen lévő képviselőjének, gondoskodjanak arról, hogy valamennyi középiskolai diák és az oktatók megismerhessék a vizsgálat eredményeit.

Tisztelt Országgyűlés! Végül engedjék meg, hogy a bizottság nevében itt a plénum előtt is kifejezzem köszönetemet és elismerésemet az országgyűlési biztosok kimagasló színvonalon és - ahogy Polt Péter fogalmazott - hivatástudattal végzett munkájáért.

A bizottság a beszámolót általános vitára egyhangúlag ajánlja. Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage