DR. POLT PÉTER, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Én is nagyon röviden szólnék, azonban néhány felvetésre szeretnék reagálni. Az egyik: örömmel hallottam, hogy az új struktúra többségében megnyerte az önök tetszését. Valóban azért találtuk ki ezt, mert úgy gondoljuk, hogy az országgyűlési biztosnak is meg kell felelnie a jogállami követelményeknek; a döntései előre kiszámíthatóak kell hogy legyenek. Azt célozta az új típusú beszámoló, hogy ebből a beszámolóból kiolvasható legyen, hogy milyen hatósági magatartást tartunk az alkotmányos jogokkal összeegyeztethetőnek. Azt remélem, hogy valóban haszonnal lehet forgatni mindazoknál a hatóságoknál ezt a beszámolót, amelyek állampolgárokkal kapcsolatba kerülnek.

Én bizonyos mértékig megnyugvással hallgattam az államtitkár úr válaszát. Több olyan új elem volt, amely eddig még nem merült fel; például a kirívóan rossz laktanyai körülményekkel kapcsolatban elkészült egy ötéves intézkedési terv. Nagyon örülnék neki, ha már a közeljövőben valamilyen eredmény is felmutatásra kerülne. De önmagában a problémával való ilyen szintű foglalkozás is előrelépést jelent.

Azt is nagy örömmel hallottam, hogy a bizalmi kérdés felvetését jogos igénynek nevezte. Ez is egy új momentum. Azt gondolom, hogy nagyon fontos a sorállomány megfelelő képviselete és a megfelelő információáramlás. A gyermekvédelmi rendszer átalakításával kapcsolatban annyit jegyeznék meg, hogy a kormányzat is egyetért a struktúraváltás gyorsításának lehetséges szükségességével, anyagi természetűek a kifogások. Úgy gondolom, érdemes lenne egy költség-haszon elemzést itt elvégezni, vajon egy többletráfordítás mennyit hozna később a konyhára, vajon nem érné-e meg most valamivel többet fizetni, később azonban sokkal többet megtakarítani ezeknek az embereknek a sorsán.

A gyermeki jogokkal kapcsolatos felvetéseket nagyon nagy örömmel hallgattam. Meg tudom erősíteni, hogy elhivatottak vagyunk ebben az ügyben. Úgy gondoljuk, hogy egy gyerek megmentése egy egész világ megmentése, és a jövőben is hasonló elhivatottsággal kívánunk ezen a területen dolgozni.

Felmerült itt a hatáskör kérdése. Hadd tegyek egyetlenegy megjegyzést: a vitában senki nem mondta, és ez megnyugvásunkra szolgál, hogy az országgyűlési biztosok nem a hatályos alkotmány és a hatályos jogszabályok alapján járnak el. Mi ezt tartjuk fontosnak, és a jövőben is mind az alkotmány, mind pedig a jogszabályok betartásával kívánunk eljárni.

(20.50)

Még egyetlenegy megjegyzést hadd tegyek az ajánlásokra vonatkozóan, amelyekről bőven esett szó, és ez talán új információ is. Mindig is nagy problémát jelentett nekünk, hogy mit tehetünk olyan egyedi ügyekben, amelyek már lezárultak, és amelyekben annyi idő eltelt, hogy magán az egyedi ügyön változtatni már nem lehet.

Azt tudom mondani, hogy az 1998-ban tett ajánlásainkra már most érkeznek válaszok, és ezek között vannak olyanok, amelyek talán már erre is iránymutatást adnak: először sikerült azt elérni, hogy erkölcsi jóvátételt kapnak olyan panaszosok, akiknek az ügyében már nem lehet a döntést megváltoztatni; mind az előbb említett Ügyvédi Kamara, mind pedig a Legfőbb Ügyészség részéről érkeztek ilyen jelzések. Azt gondolom, ez olyan terület, amelyen az ombudsmannak nagyon nagy szerepe lehet a jövőben is.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage