KARAKAS JÁNOS (MSZP): Tisztelt Ház! Én a jövedéki adótörvényhez szeretnék néhány szót hozzáfűzni, ezt is különösen azért, mivel egy új területre, a borra terjesztődik ki, erről szeretnék szólni egynéhány szót.

Tény és való, hogy ha Európa felé menetelünk, akkor a gazdaságunkat és a törvényeinket is igazítani kell ehhez. Tehát a jövedéki törvény egy EU-konform törvény, hisz a Közös Piac országaiban ez már bevezetett. Amit még segít ez a jövedéki törvény, az, hogy a bor is idekerült, valahol segítheti a hamisítás megfogását is.

Igazából azt kell mondani, hogy ahhoz, hogy ezt a hatását elérje, nem elég, hogy meghozzuk ezt a törvényt, mivel nagyon sok embert érint. Nagyon sok érzelmet korbácsolhat föl, ha ezt logikus érvekkel nem tudatjuk, nem ismertetjük az adófizető polgárokkal. Márpedig úgy érzem, hogy ebben már most hátrányban vagyunk, és így adódhatnak elő olyan érzelmi kitörések, amelyekben arról beszélnek, hogy visszatér az ötvenes-hatvanas évek időszaka, amikor szigorúan vették a boradót. Meg kell értetni a törvényhozóknak és a rá épülő minisztériumi apparátusnak, hogy ez nem így van.

Eszközt kell adni a hegyközségi tanácsok kezébe - ez a pénzeszközökre is vonatkozik -, hogy szintén tudatosítsák az emberekben, hogy ez az ő érdeküket is szolgálja. Valahol türelmet is kell gyakorolnunk azokkal a kicsikkel szemben, akik az elején még igazából nem tudják fölfogni, hogy miről van szó. Nagyon sok idős ember foglalkozik borral, nagyon sok idős ember ad el néhány hektó bort, tőlük nem várható el, hogy közlönyt olvassanak, tehát valahol segíteni kell őket ezekben az adózási kérdésekben.

Én nagyon szeretném azt, ha ez az adótörvény, ami olyan szempontból példaértékű, hogy nyár elején már elkezdődött ennek az előzetes vitája, a szakmai anyagoknak a véleményezése, amibe bevonták az érdekképviseletet, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsát is... Egy lépcsőfok maradt ki, mégpedig az utolsó, hogy a hozzánk beadott anyagot utoljára nem véleményezhette a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa. Ezt nekünk kell majd korrigálnunk, és remélem, hogy többpárti egyetértéssel a kormány is el fogja fogadni a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának a kiérlelt módosító indítványait, hisz csak így várható el, hogy az egyik legnagyobb fórum meg tudja értetni, és teljes vállszélességgel a jövedéki törvény és ezen adótörvény bevezetése mellé álljon.

Én nagyon bízom benne, hogy ha ezt a támogatást megadjuk a hegyközségeknek úgy anyagilag, mint az előbb említett módon, akkor ez oda vezethet egy idő után, hogy a VPOP mumus szerepe minimálisra csökkenhet, az ellenőrzés esetenként már nem kap akkora szerepet, mint amekkorát az elején kell adni, és bejöhet az a normál állapot, ami, mondjuk, Franciaországban vagy Németországban már természetes.

Nem akarom tovább ragozni a kérdést, majd a részletes vitákban mód és lehetőség lesz arra, hogy a benyújtott konkrét indítványokról beszéljünk.

Viszont többen felvetették már a jövedéki adó témájában a gázolaj-visszatérítés mértékének a kérdését. Én úgy érzem, hogy a jelenlegi mértéket még növelni is lehetne, és nem lenne nagy baj, hogyha ezt a megnövekedett visszatérítési mértéket úgy fogná föl a kormányzat, hogy ez a termelőknek nyújtott mintegy közvetett támogatás, egy EU-konform támogatási forma, ami ráadásul, azon túl, hogy EU-konform, még igaz is (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az igény a termelők részéről - mindjárt befejezem -, hisz nagyon sok olyan eszközt használnak, ami nem veszi igénybe sem a közutat, semmit.

Igazából valahol ezt a formát mégis ismételten át kellene gondolni, és ugyanezt kérem a kormány részéről, hogy fogadják el az agrárosok ez irányú módosító indítványait, nem jelent olyan nagy összeget.

Köszönöm.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage