DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A 11. sorszám alatt benyújtott módosító indítványomról szeretnék néhány szót elmondani, megindokolni azt, illetőleg megkérdezni a kormány, illetve kormánypárti képviselőtársaim álláspontját arról, hogy ezt a módosító indítványt miért nem támogatták. Hiszen a bizottsági vitában, amely azt szolgálja, hogy részletes szakmai vitára legyen mód, lehetőség, kértük azt, mondják el, hogy az ellenőrzéssel, felügyelettel kapcsolatban milyen érvek alapján határozott el a kormány ilyen konstrukciót. Ott nem volt érdemi vita, a kormánypárti képviselők nem nagyon vettek részt ebben a vitában, és a kormány is meglehetősen szűkszavúan nyilatkozott. Ezért örülök annak, hogy ilyen délutáni órában, szűk családi körben, a szakmai törvény iránt elkötelezettek között le tudjuk folytatni a részletes vitát.

A téma, amiről ez a módosító indítvány szól, a megyei területfejlesztési tanács és munkaszervezetének törvényességi felügyelete, illetve ellenőrzésének kérdése. Amikor a területfejlesztési törvény megszületett, akkor valóban volt egy olyan elhatározás, hogy bizonyos idő elteltével érdemes a tapasztalatokat megvizsgálni, és a tapasztalatok alapján a különböző intézményeket és a különböző konstrukciókat módosítani. A magam részéről helyeslem azt, hogy az ellenőrzés, illetve a felügyelet kérdéskörében a kormány módosítási szándékát jelzi ez a benyújtott javaslat, hiszen valóban azt mutatja a tapasztalat, hogy érdemes kontrollálni ezeknek a szervezeteknek a működését, érdemes olyan kontrollmechanizmusokat beépíteni, amelyek a törvényes és hatékonyabb működést szolgálják. Tehát mi azt, hogy ez a konstrukció valamilyen formában megjelenjen, támogatjuk.

Ugyanakkor a törvénytervezetben megjelenített eszközrendszert túlzottan erősnek, túlzottan központosítottnak, túlzottan az állam erejére támaszkodónak tartjuk. Ezért nyújtottam be azt a módosító indítványt, amely egyrészt a felügyelet helyett az ellenőrzés intézményét kívánja meghonosítani.

Azok a szakemberek, akik az államigazgatással hivatásszerűen foglalkoznak, pontosan tudják, mi a különbség a felügyelet és az ellenőrzés között. Pontosan tudják, hogy a felügyelet sokkal erősebb jogosítványokat jelenít meg, mint az ellenőrzés; ugyanakkor a mi megítélésünk szerint a jogszerűség biztosítása érdekében elégségesnek mutatkozna e területen az ellenőrzés biztosítása. Ezért ezeknek az eszközét is megjelölve, az általunk túlzottan erősnek tartott eszközöket kivéve, de egyébként a jogorvoslat jogi lehetőségeit nem kizárva nyújtottam be a módosító indítványt. Úgyhogy szívesen hallgatom az érveket, hogy ez miért nem tűnik elégségesnek a kormány számára, miért nem gondolják azt, hogy ezt a konstrukciót is érdemes lenne alaposan végiggondolni és elemezni. Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage