DR. BARÁTH ETELE (MSZP): Tisztelt Hargitai képviselőtársam nagyon szimpatikus hozzászólására szeretnék reflektálni, és az általa elmondott példákon keresztül visszaillusztrálni azt, hogy miért nem adok mégse igazat, és miért adok magamnak igazat - merthogy én ilyen vagyok. Ez a három vagy hét régió azért nem mindegy. Ha hét régióra osztjuk a 19 megyét, akkor könnyű kiszámolni, hogy tulajdonképpen két és fél megye jut egy régióba, a nagyságrendje körülbelül mennyi lehet. Erre azt lehetne mondani, hogy titkon ez a megyék ellen van, majd fogja oldani a megyéket a régiókba, de akkor viszont egy teljesen egyensúlytalan közigazgatási rendszer alakul ki, bár nem hiszem, hogy ez volt mögötte.

A három ilyen statisztikai régió mindegyike - szemben a 19 megyével - mindenféleképpen több mint három megyét foglal magában, nagyságrendjében 3 milliós régiókat hoz létre, amelyek a benne lévő városhálózattal, fejlettséggel együtt komoly versenyképességet jelentenek európai viszonylatban is, szemben, mondjuk, egy közép-dunántúli régióval, amelyik a maga 880 ezer vagy 900 ezer lakosával egy közepes méretű európai városnál is alig nagyobb.

Lényegében nem ezért szóltam, hanem a másik példa miatt, az úgynevezett programrégiók miatt. A 6-os út példája ragyogó. Teljes mértékben értelmetlen dolog a 6-os útra olyan megyei lehatárolás által létrehozott régiót alkotni, térségi tanácsot adott esetben, amelyben mondjuk, Székesfehérvár is benne van, pedig semmi köze nincs a 6-os út fejlesztéséhez, sokkal érdekeltebb a 8-as útban - Dunaújváros a 8-as útban is érdekelt, de nincs értelme. Ha a 6-os út menti kistérségek önkormányzati társulásai alkotnának egy olyan kvázi regionális tanácsot, amely ennek a teljes gazdasági-társadalmi hatásának kifejtésére jön létre, eszközökkel rendelkezik, akkor azt mondom, hogy igen, ennek a dolognak van már értelme, egy jelentős regionális probléma megoldására ez nagyon jó. Hadd mondjam példaként a Balatont és a budapesti agglomerációt, amelyek közül a budapesti agglomerációt gyakorlatilag halálra ítéli ez a törvénymódosítás, holott az egyik legpregnánsabb példája a területi regionális összefüggéseknek és a kistérségi társulásokból alkotott régiók fontosságának. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage