DR. HARGITAI JÁNOS (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Szili Katalin felszólalására kívánok reflektálni, előrebocsátva, hogy sok mindennel egyetértek, amit megfogalmazott. Azt gondolom, nem szentségtörés, ha a térségi tanácsok közül egyet, mondjuk, a Balaton Fejlesztési Tanácsot mint speciálisat külön kezeli a törvény. Ez számomra még elfogadható.

Ugyanakkor Szili Katalin módosító indítványában, amikor a térségi tanács tagjait jelöli meg, azt mondja, természetes az, hogy a területfejlesztést felügyelő kormánytag benn van ebben a tanácsban, ezen kívül pedig, ha a tanács felkér más minisztert, akkor az a miniszter vagy elfogadja ezt a felkérést, vagy nem fogadja el. Én sem tartom ezt szerencsés megoldásnak, ugyanis a megalakuló ilyen térségi tanácsok, azért, hogy rangot adjanak önmaguknak, megpróbálnak majd mindent megtenni azért, hogy a lehető legtöbb minisztert megszólítsák és a képviselőjét belopják ebbe a tanácsba. Szerintem is elfogadható lenne kompromisszumként egy olyan javaslat, hogy a mindenkori területfejlesztést felügyelő miniszter mellett az adott ügyre szerveződött térségi tanácsban megjelenjen az az ágazati miniszter, akinek a kompetenciájába tartozik az adott ügy.

A finanszírozás kérdésében nem látok ellentmondást. A területi tanács, ha úgy tetszik, a programrégiókat akarja valamelyest kiváltani vagy másként megfogalmazni. A programrégióknak sem járt deklaráltan pénz. Az más kérdés, hogy valamilyen fajta kapcsolatrendszerrel ezek a programrégiók vagy a működő programrégiók egyike esetleg kormányzati pénzhez hozzájutott. (Farkas Imre: Ja!) Itt végül is megyei feladatok ellátására szerveződik, bizonyos megyei területfejlesztési tanácsi feladatok ellátására szerveződik ez a térségi tanács.

Nyilvánvalóan a létrehozók, ha fontosnak vélték, forrásokkal is el fogják látni ezt a tanácsot. Egyébként csak a forrásszerzés reményében is alakulni fognak mindenféle területi tanácsok, ami indokolatlan lenne.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage