ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Egy kicsit a Jauernik István által felvetettel kapcsolatban szeretném elmondani: amikor a törvényi előkészítés megindult, hallottuk mindannyian, az volt a kérdés, hogy 11 régió, 9 régió, 7 régió vagy 5 régió. Úgy érzem, a mai állapot szerint és a '96-os területfejlesztési törvény alapján a térségi társulások, régiók elkezdtek egyfajta szervezkedésbe beállni, s ez ma, a jelenlegi viszonyok között, a hét régiót tudja lefedni.

Amit ön is elmondott, hogy a kisebb települések átvándorolnak másik megyébe, vagy másik régióba: tulajdonképpen az a polémia, amit annak idején a területfejlesztési törvény a maga részéről nyitva hagyott, később úgy is megoldódik, mert az európai uniós csatlakozás kényszerhatásként rá fogja vinni a régiókat arra, hogy nagyobb régiók alakuljanak. Tehát azt mondom, ezt nyitva kellene hagyni, hogy esetleg a hétből is lehessen kevesebb, de már az európai uniós csatlakozás után, és bejönne az, hogy ehhez igenis időt kell hagyni, hogy mindenki rádöbbenjen, ebbe az irányba kell ennek az országnak is lépnie és haladnia.

A kistelepülésekről amit ön elmondott: való igaz volt odáig és addig a pontig, amíg a megyéket GDP-arányosan próbálták meg besorolni, s annak alapján kapták meg a megyei területfejlesztési tanácsok a pénzeket. A kistelepülések, fogalmazzunk úgy, kvázi zokon vették, hogy egy-egy megye, mert a megyei központ vagy a megyei jogú város rendelkezik akkora GDP-bevétellel, tulajdonképpen őt is hátrányos helyzetbe sodorta abból a szempontból, hogy nem kapott nagyobb támogatást. A törvénymódosulás ezt megpróbálja helyre tenni, miszerint a hátrányos helyzetű településeket nem a megyei jogú város alapján különbözteti meg, hanem a hátrányos helyzetű település arányában, ahhoz próbál meg bizonyos pontokat meghatározni, és annak alapján lehet a támogatási rendszerekbe beépülni.

Ezt a települések ma még nem érzik, de ha ez az érzés a településekhez is el fog érni, és megfelelő program mentén tudnak dolgozni, gazdálkodni, akkor egészen biztos, hogy ez a kényszerlépés, hogy más megyéhez, más régióhoz tartozzanak, nem fog kialakulni - türelem kell hozzá.

Én is megmondom, Baráth Etele is megmondta a maga részéről, hogy ez lassú folyamat - valóban lassú folyamat. Csak a törvénynek nyitva kell hagynia bizonyos szegmenseket, hogy adott esetben abba a irányba lehessen lépni.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage