DR. CZIRA SZABOLCS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Választókörzetemben, a Pest megyei 16. számú választókörzetben többen megkerestek azzal a problémával, miszerint ebben az évben a Tej Terméktanács valamennyi termelőnél a szerződött tej mennyiségének átvételét 5 százalékkal korlátozta. Jelenleg az a termelő, aki ez idáig teljesítette kvótáját - ez október-novemberre is vonatkozik -, a szerződött mennyiséget, az nem értékesíthet a tejüzemben, illetve nem a minőségnek megfelelően, hanem lényegesen alacsonyabb áron veszik át tőle a tejet, sajnos más termelő által nem teljesített, illetve fennmaradó kvótára nem adhat le tejet. Jövőre a most szerződött mennyiséget nem a csökkentett, hanem az eredetileg szerződött '99-es mennyiségben vásárolják fel, azaz az 5 százalékos csökkenést nem érvényesítik 2000-ben.

A probléma azoknál a kistermelőknél jelentkezik majd, akik a továbbiakban nemcsak nyugdíj-, illetve fizetéskiegészítésként másodállásban, pótjövedelemhez jutásért akarnak tejet termelni. Időközben rájöttek arra, hogy a minőségi tejtermeléshez, az ideális üzemméret kialakításához szükség van bizonyos beruházásra, például hűtő-, tároló-, technikai berendezések, beszállító kocsi s a többi, de ez a fejlesztés egynéhány tehénnél nem gazdaságos, tehát a jelenlegi, egy-hat tehénnel működő gazdaságba beruházni nem éri meg. De ha 2000-ben ezek a tejtermelő kisüzemek még több tehenet is állítanának be - tíz-húsz közöttit vagy többet -, és így meg is közelítenék a gazdaságos üzemméretet, akkor sem nem kapnának a megtermelt tej mennyiségére kvótát.

Kérdésem a miniszter úrhoz, hogy hogyan alakulhat ki ily módon az ideális családi tejtermelő gazdasági üzemméret vagy megfelelő üzemméret. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage