DR. PÁLINKÁS JÓZSEF oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A Magyar Köztársaság alkotmánya az ingyenes és kötelező általános iskolai oktatásról, valamint a mindenki számára hozzáférhető középfokú oktatás biztosításáról rendelkezik.

A közoktatásról szóló törvény a helyi önkormányzatokat kötelezte arra, hogy biztosítsák az alkotmányban meghatározott alapvető jogok érvényesülését. A felnőttoktatás megszervezése is önkormányzati feladat.

A közoktatásról szóló törvény 86. §-ának (3) bekezdése alapján a megyei, illetve a fővárosi önkormányzatnak kell gondoskodnia a felnőttoktatásról, amelynek része az esti és a levelező oktatás is. Hogy a feladatellátásra köteles önkormányzat milyen módon tesz eleget a törvényben meghatározottaknak, arról az önkormányzatnak kell döntenie.

Az önkormányzat csak akkor szüntetheti meg a közoktatási intézményét - beleértve a felnőttoktatásban részt vevő intézményt is -, ha ezáltal nem marad ellátatlan feladat, illetőleg az intézmény megszűnésének következtében a szolgáltatás igénybevétele az érintettek részére nem jelent aránytalan terhet.

A közoktatásról szóló törvény rendelkezései alapján a fővárosi és a megyei önkormányzatoknak el kell készíteniük azt a fejlesztési tervet, amelyből meg lehet állapítani, hogy az egyes közoktatási feladatok az adott megyében, illetve fővárosban megoldottak-e. Az esti és a levelező oktatás fejlesztéséhez, fenntartásához és működtetéséhez a költségvetés hozzájárul, ennek működtetése és fenntartása valóban országos érdek.

A felnőttoktatásban a nappali oktatás munkarendje szerint oktatott tanulók ugyanolyan normatívában részesülnek, mint a nappali rendszerű iskolában oktatott tanulók. Az esti oktatásban a normatív hozzájárulás 50 százalékát biztosítja a költségvetés, figyelembe véve, hogy ebben az oktatási formában a kötelező órák 50 százalékát kell megtartani. Miután a kötelező oktatásban a levelező oktatás esetében a nappali oktatás óráinak 10 százalékát kell megtartani, a normatív hozzájárulás ezen a területen 20 százaléka, ez illeti meg az intézményfenntartót.

Tisztelt Képviselő Úr! Reményeink szerint rövidesen elkészül a felnőttoktatási törvény koncepciója is, amelynek előkészítő munkálatai során áttekintjük a felnőttoktatásban részt vevők lehetőségeit és juttatásait. A felnőttoktatási törvény remélhetően a jelenleginél jobb körülményeket fog biztosítani azok részére, akik iskolai tanulmányaikat munkavégzés mellett kívánják befejezni.

A képviselő úr konkrét kérdéseire hadd adjak három rövid választ.

Az első kérdésére azt, hogy úgy tudjuk ezt megtenni, hogy betartjuk és betartatjuk a törvényeket; így szerezhetünk érvényt az országos érdeknek.

Második kérdésére azt tudom válaszolni, hogy úgy óvhatjuk meg a felnőttoktatási intézményeket, ha megfelelően finanszírozzuk ezeket az intézményeket.

Arra a kérdésére pedig, hogy a tárca mit tehet a felnőttoktatás, a levelező oktatás megtartása érdekében, azt válaszolom, hogy törvényjavaslatot nyújtunk be a felnőttoktatásról, amely - hangsúlyozom, és ebben a parlamenti munkában együtt fogunk dolgozni - jobb lehetőségeket teremt az esti és a levelező oktatás számára.

Kérem a képviselő urat válaszom elfogadására. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage