DR. FAZEKAS SÁNDOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! "A szakszervezetek a legkészségesebb és feltétlen munkatársai kell hogy legyenek annak az államhatalomnak, amelynek egész politikai és gazdasági tevékenységét a munkásosztály öntudatos élcsapata, a Kommunista Párt vezeti." Ez egy idézet: ez a szöveg szerepelt a szakszervezeti tagkönyv első oldalán 1990-ig. A szakszervezetek vezetői - mint Sándor László, jelenlegi MSZP-s országgyűlési képviselő és társai - ezen ideológiát érvényesítették akkor, amikor az Egészségbiztosítási Önkormányzatot vezették.

Az Állami Számvevőszék 1996 februárjában a 286. számú jelentésben, amelyik a társadalombiztosítási alapok 1994. évi zárszámadását vizsgálta, a következőket állapította meg: a Budapest Bank, a Magyar Kereskedelmi Bank és az IBUSZ összesen 987 millió forint névértékű, 619 millió forint könyv szerinti értékű részvényeit cserélték el a 662 millió forint névértékű Medicor Részvénytársaságban és négy kft.-ben lévő részesedésre. A részvények cseréjét gazdaságossági számítások nélkül bonyolították le, sőt, a súlyos pénzügyi helyzetben lévő cégbe is invesztáltak, ami közel 132 millió forintos értékvesztéshez vezetett. A részvénycseréhez semmiféle piaci felmérést sem végeztek, a Medicor cég mérlegbeszámolóival sem rendelkeztek. A Medicort az OEP tulajdonképpen a felszámolástól mentette így meg, bár ez nem volt feladat számukra.

A Budapest Bank-részvényeket 1994. november 30-án cserélte el a tb-önkormányzat, ám elnökségi ülésre csak '94. december 19-én terjesztették be, és a közgyűlés '95. január 10-én törvénytelenül utólag hagyta csak jóvá az ügyletet. Tehát az önkormányzat a kedvezőbb értékű Budapest Bank-részvényeit cserélte gyenge Medicor-részvényekre, melyeket a Medicor azonnal továbbadott a Postabankon keresztül olyan ismeretlen vevőknek, akikkel már korábban úgymond megbeszélték az ügyletet. Mindez a nyilvánosság teljes kizárásával zajlott.

Vajon kik voltak az ügyben a kedvezményezettek, hiszen az ÁSZ szerint a társadalombiztosítás a részvénycserén több mint 130 milliót vesztett? Vajon mennyiért adták el ezeket a részvényeket? Arról az ÁSZ-nak sem volt tudomása, hogy a Postabank értékpapír-forgalmazási cégének vezetője, Lakatos János egy levélben szó szerint az alábbiakat írta: "A Medicortól értékesítésre átvett 645 millió forint névértékű Budapest Bank-részvényt a korábban egyeztetésre került vevők számára értékesítettük." Kik ezek a vevők?

Az ügyet a társadalombiztosítási önkormányzat vezetői - elnöke Sándor László volt - eltussolták, vizsgálat nem történt.

Azt szeretném kérdezni az államtitkár úrtól, hogy szándékozik-e vizsgálatot indítani ebben az ügyben, illetve azokban a részvényügyletekben, amelyek a társadalombiztosítás milliárdos nagyságrendű vagyonvesztéséhez vezettek a Medicoron és a Postabankon keresztül. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage