SIBAK ANDRÁS (MSZP): Köszönöm szépen; azért választottam ilyen rövid időt, hátha ezzel megbirkózom elsőre.

Én szakmailag nem vagyok annyira képzett, mint előttem több hozzászóló, ezért kénytelen vagyok a magam által sem mindig elfogadott stílusban szólni. Ez pedig azt jelenti, hogy ha csak 85 lány van egy faluban, nem szabad elfeledkezni a megmaradt özvegyekről vagy elváltakról. Most tulajdonképpen erről van szó, hogy ezeket zárnánk ki a választási lehetőségből.

Másrészt polgármesterként az elmúlt években volt módom megtapasztalni, hogy mire van lehetősége egy önkormányzatnak. Hiába szeretne ő praxisokat létrehozni, a döntést nem ő hozza meg végül is, mert ha nem köt szerződést a tb az önkormányzattal ennek a praxisnak a működtetésére, akkor ő hiába erőlködik, ettől még nem lesz praxis.

A szabad orvosválasztásban nem az önkormányzatoknak van és volt szerepe abban, hogy ezek kialakultak, tehát nem ők választották, hanem valóban vagy a lehetőség - mint például a vasútnál -, vagy pedig az emberek igénye hozta ezeket létre, tehát nem volt befolyásuk, és nyilván a jövőben sem lesz befolyásuk rá.

Az, akinek területi kötelezettsége van, sajnos elég gyakran most sem látja el éjszaka a beteget. Ezt megint a gyakorlatból mondom. A jogszabály biztosan kötelezi rá, hiszen erre köt szerződést, de ez nem valósul meg minden esetben. Az az orvos pedig, aki így, területi kötelezettség nélkül háziorvosa a betegnek, általában többet tesz annál, mint aki hivatalosan háziorvos, ugyanis neki elemi érdeke, hogy elégedett legyen vele ez a beteg.

Sajnos azt kell hogy mondjam, a tapasztalatok minden irányban lehetnek negatívak is, de összességében azt hiszem, hogy ha kiveszik ezt a lehetőséget, akkor nem azokról az emberekről van szó, akik most ilyen joggal rendelkeznek vagy rendelkezni fognak, hanem azokról, akik majd később a helyükbe léphetnének.

Tehát pontosan ezt szüntetjük meg, és úgy gondolom, ez kár lenne. Ezért javaslom, hogy fogadják el. Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage