DR. ILLÉS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Vasárnap Máramarosban átszakadt a gát, egy aranybánya szennyvíztavának gátja. Több mint 100 ezer köbméter méreg, főleg cián ömlött a Szamosba. A folyó most meghalt egy időre - magyarázta az újságírónak mélységes szomorúsággal egy Szamos menti ember. Elpusztult a Szamos teljes élővilága, a halak, a békák, a rákok, és veszély fenyegeti az emberek egészségét is. A nagy baj még hetekig fog tartani. A méreg már beömlött a Tiszába, és minden útjába eső életet elpusztít.

Mint a katasztrófáknál mindig, most is nagy az összefogás, hogy amennyire lehet, csökkentsük a bajt. A határ mindkét oldalán az emberek százai megfeszítve együtt dolgoznak és - mint a katasztrófáknál általában - eljött az igazság pillanata is. A vétkes ipari vállalat szabálytalan működését azóta már megtiltották a román hatóságok. A természeti katasztrófáknak több tanulsága van. Érdemes ezekről most beszélni, mert a válság perceiben érthetőbb minden.

(10.30)

Először is: megállapíthatjuk, hogy a pusztulást - mint oly sokszor - emberi felelőtlenség okozta; ráadásul a cég vezetőinek tudniuk kellett tevékenységük nagy kockázatáról, mert a román környezetvédelmi hatóság nem adott engedélyt a veszélyt jelentő munkákra. Adódik a következtetés, hogy csak a természet törvényeit és erőit tiszteletben tartva lehet emberi cselekvést tervezni, az elővigyázatosság figyelembevételével és alázattal a természet iránt.

Másodszor: újra és újra bebizonyosodik, hogy nemcsak embernek ember ellen viselt háborúi pusztítják az életet. A rövidlátó tervezés, a csak az azonnali hasznot értéknek tekintő gazdaság is fenyegetés a emberiségre. A XX. század második felében született a felismerés, hogy a fenntartható fejlődés nem lehetséges az erőforrások, a föld, a levegő, a víz korlátozás nélküli pazarló használatával és a természeti értékek megőrzése nélkül. Magyarországon a rendszerváltozás időszakához köthető ez a szemléletváltás.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt mindig is élen jár ennek az új szemléletnek az elfogadtatásában, meghonosításában. Sajnos, most mégis bizonyosan elpusztul két hosszú folyószakasz élővilága, veszélybe kerülhet néhány település, elsősorban Szolnok vízellátása. Ezeket a károkat aligha lehet ellentételezni abból az aranymennyiségből, amit a vétkes vállalat nyereségként elkönyvelt.

Harmadszor: egyetlen ország, egyetlen nemzet, egyetlen gazdaság sem függetlenítheti magát a természet adta körülményektől. Ismét megtapasztalhattuk, hogy a szennyezés nem ismer országhatárokat.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről mi úgy véljük, hogy fontos a határmenti régiók együttműködésének kialakítása, az országhatárokon átterjedő környezetszennyezés keletkezésének megelőzése és a kialakult károk felszámolása.

A befolyó víz minőségének védelme érdekében a teendő a szomszédos országok területén adódik, ahonnan a víz hozzánk érkezik. Ezért nem elegendő, ha csak a magyar folyószakaszokat védjük a szennyezésektől a vízügy, a környezetvédelem, a természetvédelem összefogásával, hanem saját érdekünkben meg kellene találni annak lehetőségét, hogy a szomszédos országok területén folyó vízvédelemben is részesek lehessünk.

A megvalósítás útja a diplomácián keresztül vezet. A környezet védelme nem elválasztja, hanem összehozza az embereket és nemzeteket. Ez újabb eszköz a román-magyar, a szlovák-magyar, a szerb-magyar, a horvát-magyar, a szlovén-magyar kapcsolatok erősítésében. Sőt, tudjuk azt is, hogy az Európai Unió a legszívesebben ezeket a környezetvédelmi együttműködéseket támogatja anyagi eszközökkel.

Végezetül, szeretném kifejezni köszönetemet azoknak az embereknek, akik egy nehéz árvizes időszak után a mostani belvíz okozta károk közepette teszik a dolgukat a Szamos és a Tisza mentén, mindnyájunk egészségének megőrzése érdekében.

Szolgáljon ez a mostani környezeti katasztrófa tanulságul a jövőre nézve! Csak az érintett országok összefogásával óvhatók meg közös folyóink, környezetünk, a természet egésze. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage