DR. KÁVÁSSY SÁNDOR környezetvédelmi minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Tekintettel arra, hogy képviselő úr megfelelően méltatta azt, ami történt, én nem térnék vissza a szennyezés keletkezésére, hanem részint képviselő úr, részint a tisztelt Ház tájékoztatására elmondanám mindazt, ami részünkről történt.

A területileg illetékes Felső-Tisza-Vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség az információ vétele után, január 31-én 16 órától másodfokú vízminőség-védelmi készültséget rendelt el. A készültségbe bevonta a területileg illetékes Felső-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóságot. A készültség során a Szamos folyóból Szatmárnémetinél kétóránként vízmintavétel történt. A vizsgálatokból megállapítható volt, hogy a szennyezés január 31-én elérte a magyar határt, és a maximálisan kimutatható összes cianoidtartalom 32,2 milligramm/liter volt. Ez az érték nagyságrendekkel meghaladja a magyar felszíni vizekre vonatkozó szabványban a legrosszabb minőségű vízre előírt 0,1 milligramm/liter értéket, és messzemenően meghaladja a vízi élővilág számára mérgező 0,2 értéket; s úgyszintén meghaladja az ivóvízben megengedhető, emberi fogyasztásra még nem mérgező határértékeket.

A szennyezés mértékéből következik, hogy a Szamos folyó és a Tisza élővilágának veszélyeztetése reális. A folyókból történő vízkivételek korlátozása szükséges. A Felső-Tisza-Vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség folyamatos információja alapján a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a szükséges intézkedéseket, tájékoztatásokat megtette.

Február 2-án az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon koordinációs megbeszélés történt a helyzet értékeléséről és a szükséges teendőkről. A megbeszélésen a Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon kívül az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a Tiszti Főorvosi Szolgálat, a Környezetvédelmi Minisztérium és a főfelügyelőség képviselői vettek részt. A megbeszélésen részt vevők egyetértettek a katasztrófahelyzet megítélésében, és koordinált intézkedéseket tettek a várható környezeti és emberi hatások csökkentésének érdekében.

A legfontosabb a szennyezés pontos nyomon követése, melyről a környezetvédelmi felügyelőségek, a vízügyi igazgatóságok segítségével gondoskodnak. A várható hígulások függvényében szükség lehet a debreceni vízellátás érdekében a Keleti-főcsatorna lezárására. Óvintézkedések történtek a feljebb lévő szolnoki ivóvízkivétel korlátozására is. A Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vállalta továbbá az országos koordináció mellett a médiák összehangolt tájékoztatását.

A Felső-Tisza-Vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség mérései alapján a szennyezés február 3-án a Szamos határszelvényében már lecsengett, korábbi maximumértékének már csak töredékét mérték. A felügyelőség a szennyezést tovább követve jelezte, hogy február 3-án a délutáni órákban már elérte a Tiszát. A Tiszán várhatóan 2-3 milligramm/liter ciánszennyezés várható, mely még mindig többszörösen meghaladja a jelentés első részében említett határértékeket.

A szennyezés során halpusztulást is észleltek, s jelentős biológiai vizsgálatok szerint a folyó élővilágának romlása is megállapítható. A halpusztulás mértéke, a károk a jégviszonyok miatt még egyértelműen nem állapíthatók meg.

A történtek pontosítására s a román fél által megtett és megteendő intézkedések megismerésére kezdeményezzük a magyar-román vízminőségi albizottság rendkívüli ülésének összehívását.

A vonatkozó nemzetközi szerződések és egyezmények alapján az ilyen esetekben a szennyezést okozó tájékoztatása és együttműködése kötelező (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) az alvízi, illetve az érintett országgal.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage