NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! A médiapolitikai fejtegetéseihez nem kapcsolódnék, ha ezt megengedi. A külpolitikai vonatkozásokhoz viszont igen.

Ami a csecsenföldi kérdéssel kapcsolatos jelzést illeti, ebben a magyar kormány álláspontja egyértelmű. Ezt már volt alkalmam itt a plenáris ülésen kifejteni: elítéljük a terrorizmus minden formáját, tiszteletben tartjuk Oroszország területi integritását, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartjuk a polgári lakosság elleni agresszió minden formáját. Ennek érdekében csatlakoztunk az Európa Tanács, az Európai Unió, EBESZ, az Egyesült Államok azon álláspontjához, amikor is kilátásba helyezték a szankciókat. Nagyon nyomatékosan követeltük, hogy az EBESZ-megfigyelők szerepet vállalhassanak a konfliktus rendezésében.

Ami az osztrák összefüggéseket illeti: tisztelt frakcióvezető úr, a magyar Külügyminisztérium - bizonyára ön is nyomon követte - a hét elején nyilvánosságra hozta azon álláspontját, hogy egyrészt aggodalommal tölt el bennünket különösen az Osztrák Szabadságpárt elmúlt időszakban kinyilvánított számtalan álláspontja. Ennek alapján egyáltalán nem csodálkozunk azon, hogy az Európai Unió óvja az európai normákat. Ugyanakkor a magyar kormány megvárja a kormány programját (ifj. Hegedűs Lóránt: Milyen kormány?). Konkrét lépéseket pedig csak a konkrét kormányprogram, illetőleg a politikai lépések alapján fog tenni. Magyarország különösen érdekelt abban, hogy a bővítést semmilyen mértékben ne korlátozhassa az új koalíciós felállás Ausztriában. Tehát aláhúznám a magyar kormány várakozó álláspontját.

Ami pedig az Európai Unióról kifejtett nézeteit illeti, frakcióvezető úr, azt tudom mondani, sajnos, arra nincsen remény, hogy az Európai Unió egy csöppet sem fogja korlátozni Magyarország szuverenitását. Hiszen tudnunk kell, pontosan arról szól az Európai Unió, hogy az egyes országok a maguk szuverenitásának egy részét önként - hangsúlyozom: önként - áthelyezik Brüsszelbe.

Azzal viszont egyet tudok érteni, fontos hogy a közvélemény megfelelőképpen legyen tájékoztatva. Ennek érdekében komoly forrásokat különített el a Külügyminisztérium a magyar közvélemény belső felkészítésére. Azzal is egyet tudok érteni, hogy népszavazáson kell dönteni az Unióhoz való csatlakozásról, hiszen Magyarországnak önként kell meghoznia a döntését ebben a kérdésben. Minden jel szerint azonban meglehetősen jók a kilátások, a magyar közvéleményben mintegy kétharmados az európai uniós csatlakozás támogatottsága. Azt hiszem, jó úton haladunk.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage