DR. BAJA FERENC (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Minden eddiginél nagyobb természeti pusztítást okozott a Romániából a Szamos folyóban Magyarország területére jutott cián.

A térségben élő képviselőként megnyugvással töltött el, hogy ma a vezető kormánypárt frakcióvezető-helyettese is olyannak tekintette ezt a kérdést, amely valóban mélyen érinti az Északkelet-Magyarországon élő emberek sorsát, és indokolt, hogy az Országgyűlésben is értékeljük azokat az eddig megtett intézkedéseket, amelyek a veszély elhárítására vonatkoznak.

Nos, meg tudom erősíteni Kávássy államtitkár úr szavait: az emberi egészség védelme érdekében az érintett szervezetek - a katasztrófavédelmi igazgatóság, az ÁNTSZ és a megyei önkormányzat - valóban megtették a szükséges intézkedéseket. A kapcsolatfelvétel harmonikus volt közöttük, és a közvélemény tájékoztatása is megtörtént. Sajnos, az a helyzet, hogy mivel a szennyeződés a folyóban oldott formában volt jelen, mechanikus beavatkozásra a védekezés során nem volt lehetőség, emiatt tulajdonképpen a vízhasználatok kizárása, a haltetemek eltávolítása, az érintett lakosok tájékoztatása volt az egyetlen lehetőség arra, hogy megelőzzük azt, hogy a katasztrófa még jelentősebb károkat okozzon Magyarországon. Így is az a helyzet, hogy példa nélküli a pusztítás a folyó felső szakaszán. Indokolt feltenni a kérdést, mi az elkövetkezendő időszak legfontosabb feladata ezen a területen.

A helyzet az, hogy Magyarországot még két hétig érinteni fogja ez a szennyeződés, és ezért folyamatos ellenőrzésre van szükség. Indokolt a kétnaponkénti mintavétel, és indokolt a mintavételről a tájékoztatás. Rendkívül nehéz helyzetbe kerülhetünk a Tisza-tó területén, hiszen ha itt megáll a víz, a kiülepedés eredményeként a ciánszennyezés megmaradhat. És még fokozottabban veszélyeztetett Szolnok, ahol is tulajdonképpen a folyóból történő vízkivétel adja a szolnoki ivóvíz legjelentősebb részét. Rendkívül indokolt tehát a folyamatos figyelem és a szolnoki polgárok tájékoztatása.

Az eddigi vizsgálatok azt mutatják, hogy szerencsére jelentős mértékben oldódik a szennyeződés, remény van tehát arra, hogy egyre nagyobb mértékben oldódik fel, és ennek eredményeként a szolnoki ivóvíz-korlátozására nem kerülhet sor.

Rendkívül fontosnak tartom, hogy 8-án helyszíni szemle fog bekövetkezni magyar szakemberek részvételével Romániában, hiszen indokolt megtekinteni a helyszínt, s tudni azt, van-e annak bármilyen esélye, hogy ez a szennyezés még egyszer megismétlődjön.

Nagyon nagy kérdés azonban az, hogy mi történik egy újabb szennyezés esetén, vajon megtettünk-e mindent azért, hogy még egyszer ne fordulhasson elő ilyen helyzet. Ebben az értelemben szeretném felhívni a tisztelt Ház figyelmét arra, hogy a román-magyar határvízi egyezmény egyeztetésében a szakemberek elvégezték a szükséges munkát, s itt, a Ház előtt is szeretném felkérni a külügyminiszter urat és a miniszterelnök urat arra, hogy politikai befolyásukat vessék latba azért, hogy ez az egyezmény aláírásra kerüljön. Ez az egyezmény ad ugyanis egyedül garanciát arra, hogy ilyen típusú szennyezés Magyarországot még egyszer ne érje.

A magunk részéről egyetértünk az egyezményben megfogalmazottakkal, azon alapelvekkel, amelyek a nemzetközi konvenciókkal összhangban a határvízi teljes vízgyűjtőre kiterjesztik az egyezmény hatályát. Jelen pillanatban az a probléma, hogy csak a határvízi kérdések szabályozottak, a vízgyűjtő területét ért szennyezés esetében Magyarországnak nincsen kompetenciája. Ennek a szerződésnek az elfogadása megadja Magyarország számára azt a lehetőséget, hogy közös hatásvizsgálatok keretében a vízgyűjtő egész területén lássuk, előállhat-e még egyszer ilyen helyzet, hogy ilyen szennyezés ne érje Magyarországot, illetve ha igen, meglegyenek ennek a felelősei.

Ebben az értelemben indokoltnak tartjuk azt is, hogy diplomáciai kapcsolatainkat vessük latba a tekintetben, hogy az érintett vállalat ne kaphasson működési engedélyt a területen. Ez a vállalat egyszer már ciánszennyezést okozott, ennek ellenére nem függesztették fel véglegesen a tevékenységét. Indokolt fellépni azért, hogy ne történhessen meg még egyszer, hogy ez a vállalat működési engedélyt kap. Rendkívül fontosnak tartjuk azt is, hogy a folyórehabilitációs munkálatokban a kormány közreműködjön.

Befejezésül szeretnék Illés úrhoz csatlakozni a tekintetben, hogy megköszönöm az ottani állami szervezetek, polgármesterek, a lakosság türelmét, valamint a nyilvánosság korrekt tájékoztatását.

Köszönöm hogy meghallgattak. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban, valamint a kormányzó pártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage