DR. CSAPODY MIKLÓS (MDF): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mindazok, akik a Fidesz vezette koalíció tartós megerősítését a mérsékelt középerők összefogásában látják, mindazok, akik meggyőződésből kívánják a polgári kormányzás bázisának szélesítését, azok - legyenek akár a közélet, a tudomány vagy a kultúra emberei, akár a tájékoztatás munkásai vagy épp mindennapi fogyasztói - kénytelenek újabb zavaros híresztelésekre rácsodálkozni.

Nem tudható, hogy korábban egyáltalán miként vetődhetett fel például a Duna TV-nek a Magyar Televízióba való, a megszüntetéssel egyenértékű beolvasztási rémálma. Kinek juthatott eszébe egyáltalán az Antall-kormány alatt létrejött, még a szocialista-liberális kurzus alatt is életben hagyott, mára pedig a világ legjobb kulturális televíziója címet elnyert nemzeti intézmény felszámolása? Ez a művihar azonban szerencsére elült. A tanulság az, hogy a mások baja - és itt a Magyar Televízióban uralkodó állapotokra és a közszolgálatiság mindennapos sérüléseire gondolok, ami persze közös bajunk -, a bajok nem orvosolhatók más működőképes szervezet szétzilálásával. Ez erkölcstelen is meg oktalan is, vagy amint egykor a rossz emlékű Révai elvtárs mondta - bizonnyal többeknek ismerős módon -, hogy elvileg helytelen, gyakorlatilag pedig roppant káros. A Magyar Televíziónak a Duna TV eltüntetése nélkül kell működnie, a kiegyensúlyozott, hiteles és pártatlan közszolgálat etikai normái szerint, ami még sokaknak csupán írott malaszt.

Azt is sajnáljuk, tisztelt Országgyűlés, hogy a TV3 kifulladt, mégpedig üzleti okból. Sajnáljuk, mert az MDF a sokoldalú tájékoztatás híve, a sokféle ízlést, színt és felfogást megjelenítő médiapaletta gazdagításának, nem pedig az elszegényítésnek a helyeslője. A rosszul menő üzletet tehát nem a jól menő tönkretételével kell felsegíteni.

Erre kell most figyelmeztetnem az Országgyűlést és a teljes nyilvánosságot, mert a Magyar Nemzet és a Napi Magyarország összeolvasztásának híre megint zörgeti a harasztot. A Magyar Nemzet sajnos súlyos anyagi válságban van. A Postabank birtokában lévő Magyar Nemzet és a jól menő Szabad Föld előbb a Magyar Fejlesztési Bankhoz, onnan pedig a Napi Magyarországot is kiadó Mahir Lapkiadó Kft.-hez kerülne. De mert a kettőt együtt a Mahir sem bírná, sok minden felvetődött, a külföldi vásárló felkutatásától a kiadói jogok átadásán keresztül a vásárlásig. Az még nem, hogy a Szabad Föld nyeresége és más források bevonása esetleg lehetővé tenné mindkét polgári napilap fennmaradását.

Tisztelt Országgyűlés! Nem kell szólnom most arról, mit jelent a Magyar Nemzet még ma is a polgári olvasótábor tízezreinek, és arról sem, milyen új színeket, hagyományos és modern, nemzeti és polgári értékeket közvetít sikerrel a Napi Magyarország. De arról már szólni kell, hogy miféle lap volna az, amelyik Magyar Nemzet cím alatt lenne Napi Magyarország. Vajon jól szolgálná-e a mind szélesebb polgári olvasóközönséget a polgári oldal amúgy is szűkös palettájának további zsugorítása? Szabad-e pusztán pénzügyi okokból egycsatornássá szűkíteni a szabad tájékozódást e két napilap kedvelői számára? Értelmes dolog-e ez a megszüntetve, de nem biztos, hogy megőrzés? Megéri-e mindez? Nyilván annak idején a Babes és a Bolyai Egyetem egyesítése is költségkímélő volt, csak persze ott is másról volt szó.

Ezt a furcsa megőrizve megszüntetést az MDF elfogadhatatlannak tartja, mert tíz év tapasztalatából jól tudjuk, hogy a jó politikusoknak partnerként igényes és kritikus sajtóra van szükségük, a kevésbé jó politikusoknak pedig az őket kiszolgáló kézivezérelt sajtó a mankó. A politikai homogenizálásnak a sajtóbeli homogenizálás a velejárója, ha nem épp elősegítője.

Tisztelt Ház! Most, amikor szót emelek a polgári sajtó védelmében, nemcsak és kizárólag a Magyar Nemzet érdekében, nemcsak és kizárólag a Napi Magyarország védelmében teszem, hanem mindkettőért. Mindkettőért, mert talán mégis léteznek olyan üzleti megoldások, amelyek nemcsak a baloldalon, hanem törvényesen a polgári lapoknál is beválhatnak. Mert nemcsak a tőke fontos, az újságíró meg az olvasó is az, és nemcsak a bal oldalon, de talán itt, a jobbközépen is.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage